Viiskümmend aastat laulurõõmu
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 31. mai 2006 Nr 24/25 /
Põltsamaa koguduse segakoor tähistas 22. aprillil kirikus viiekümnendat tegevusaastat.
Juubelikontserdil osalesid lisaks kirikukoorile Põltsamaa linnaorkester ning Loo kammerkoor. Erilise maigu andis ühisele etteastele Edvard Griegi suurteose «Olav Trygvason» kahe osa esitus.
Koori dirigendi Reet Sesteri sõnul oli selle keerulise teose õppimisega palju tegemist. Seda enam, et antud muusikapala oli mõeldud ettekandmiseks saksa keeles. Õnneks laulab kooris üks saksa päritolu laulja, kes selles osas oma abistava käe ulatas. Kontserdil tulid ettekandmisele veel paljud vaimulikud ning isamaalised laulud.
Kuurmete vaim püsib
Tuleb tunnistada, et viiskümmend aastat on ühe muusikalise kollektiivi jaoks päris pikk aeg. Reet Sester peab pikaealisuse saladuseks Põltsamaa linna pikka koorilaulu traditsiooni. Samuti leiab ta, et suur osa on kindlasti Herbert Kuurmel ja tema abikaasal Astal, kes viiskümmend aastat tagasi koorile aluse panid.
Asta Kuurme oli ühtlasi esimene ja kõige kauaaegsem dirigent, juhatades üksi koori üle kolmekümne aasta. Praegune dirigent lisab, et just nende kahe inimese töö ja vaimsus on need, mida ikka veel Põltsamaal aimata võib ning mille najal ka koor on püsinud.Kui koor oma tegevust alustas, meeslauljad puudusid. Nii tuli kokku kõigepealt naiskoor, hiljem lisandus meeslauljaid ja edaspidi tegutseti juba segakoorina. Kui 1989. aastal sai Põltsamaa kirikuõpetajaks Joel Luhamets, siis võttis dirigeerimise üle tema abikaasa Tiina Luhamets, kes oli samuti koorijuhiks õppinud.
Samal ajal juhatas koori ka Ülle Noormägi, kes toona juba koguduse organistina ametis oli. Luhametsade tuleku ajal oli koor aga vananenud ja mingis mõttes elujõuetuks muutunud. Nii otsustati vana laiali saata ja moodustada uus koosseis.
Soojad suhted ja kirju repertuaar
Kui Luhametsad 1997. aastal Tartu Pauluse kogudusse suundusid, hakkaski kirikukoori juhatama Põltsamaa muusikakooli õpetaja Reet Sester, kes teeb seda tänase päevani. Kuna Reet Sester juhatas toona ka kultuurimaja kammerkoori, siis õnnestus tal kaks kollektiivi ühendada.
Koori kuulub praegu 30 inimest, lauljate keskmine vanus on umbes 40 aastat. Dirigent Sester kiidab eriliselt väga head klaveri- ja orelisaatjat Ülle Noormägit, kellega on väga hea koostöö ning kes suudab ära mängida ka väga rasked partiid. Head suhted on kooril sõpruskogudustega, kellel on Soomes külaski käidud. Samuti on tulnud praostkonda esindada mõnes välisriigis. Omal käel organiseeriti esinemine Norras. Sel aastal on plaanis sõita Soome, järgmisel aastal Saksamaale.
Repertuaar on valdavalt vaimulik, ent sisaldab ka ilmalikke ning isamaalisi laule, kuna esinemisi tuleb ette ka näiteks linnas toimuvatel üritustel. Karl August Hermanni laulud on kooril aga eriliselt au sees.
Tuleb ka raskusi ette
Üheks suuremaks raskuseks koorijuhtimise töös peab Reet Sester inimeste pingelist elu. Alati pole lihtne prooviaegasid klappima panna – puudumiste protsent on suur. Samas lisab ta, et rõõmustama peab siiski selle üle, et kõigi tegemiste kõrvalt leitakse kuidagi ikka aega tulla ning laulda. Kui midagi vastutusrikast on teoksil, siis on alati kõik kohal ja toeks.
Hea sõnaga meenutab dirigent veel eelmist kirikuõpetajat Arho Tuhkrut, kellega kooril olid väga soojad suhted. «Tema toetas ja kiitis meid alati,» lisab Sester, «meie koor ja terve Põltsamaa igatseb ta järele.»
Ent kindlasti hakkab koostöö sujuma ka äsja Põltsamaa koguduse uueks õpetajaks valitud Markus Haameriga. Loodetavasti on kooril veel niipalju väge, et vastu pidada järgmised 50 aastat.