Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viimsi kogudus ootab kirikusse orelit

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Palverändurite kaitsepühakule Jaakobus Vanemale pühitsetud Viimsi kirikusse loodab kogudus saada oreli nelja aasta pärast, kiriku pühitsemise 10. aastapäevaks.

Luteri usu traditsioonis kuulub kiriku juurde enesestmõistetavalt orel, kuid 2007. aastal pühitsetud Viimsi kirikus see puudub. Pärast kaks aastat kestnud ettevalmistustööd võib organist Hille Poroson rõõmustada, sest koguduse nõukogu on langetanud otsuse tellida pill Saksamaalt.
Baden-Württembergi liidumaal Stuttgarti lähedal Leonbergis asuva firma Mühleisen Orgelbau on asutanud 1986. aastal Konrad von Mühleisen. Firma on ehitanud üle saja oreli, Viimsisse kavandatav orel tuleb 12 registri, kahe manuaali ja pedaaliga ning sellel saab olema 800 vilet. Koguduse nõukogu valis kolme pakkumise seast kõige enam väljatöötatud kontseptsioonile vastava.
Appi tuli Põhja-Elbe kiriku oreliekspert, muusikadirektor ja Travemünde kiriku organist Hans-Martin Petersen, kelle juures Hille Poroson on olnud kaks aastat praktikal. Kuna Viimsi kirikus on vähe ruumi, sooviti erilise süsteemiga orelit, kus vähese registrite arvu juures on piisavalt kõlalisi võimalusi, ka ei tohi pill lõhkuda pühakoja sisearhitektuuri. Orel paigutatakse altari kõrvale parempoolsesse ruumi, prospekt ja mängupult aga kirikuruumi.
Esimese kontserdi oreli ehituse toetuseks andis koguduse kammerkoor 10. märtsil, peatselt on tulemas järjekordne kontsert.
Oreli heaks aga saab annetada igaüks, ostes selleks vile 30–2000 euro eest. «Igaüks, pannes oreli ehitusse oma väikese ja hea osa, saab kaasa kõlada milleski ilusas ja suures,» ütleb koguduse õpetaja Mikk Leedjärv.
Rita Puidet