Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viimsi kirikus avatakse piiskop Arseni ikooninäitus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Viimsi Püha Jaakobi kirikus avatakse 6. veebruaril ikooninäitus «Inglite tulek».

Näitusel on välja pandud valik Joensuu piiskopi Arseni ikoone. Aastatel 2013–2014 valminud teosed on maalitud traditsioonilises temperatehnikas puule. Näituse tuumiku moodustab «Taeva» nime kandev sari, milles on kolmteist pühakuju.
XVII–XVIII sajandil kaeti mõnede Põhja-Venemaa kirikute ja kabelite lagi suurte ikoonidega, mis kujutasid prohveteid või inglite n-ö suurt sissekäiku (armulauaainete pühitsemiseks toomise rongkäiku).
Väljapandud «Taevas» kujutab Kristust, inglite rongkäiku ja evangelistide sümboleid. Need ikoonid on mõeldud ühe Lõuna-Soomes asuva erakabeli laemaaliks. Peale sarja «Taevas» on välja pandud ka teisi ikoone.
Ikoon (pühakuju, pühapilt) tähendab idakiriku sõnavaras kas mõne püha inimese või kirikupühana mälestatava sündmuse kujutist, mis on teostatud seinamaalina, mosaiigina või maalina puutahvlil (ikoonilaual).
Pariisis tegutsenud ikoonimaalija Leonid Uspenski (1902–1987) on öelnud, et seinamaal, fresko või mosaiik pole eraldi ese, vaid kuulub lahutamatult seina juurde ja on seega osa kirikuarhitektuurist.
Puualusele maalitud ikoon on seevastu eraldi ese. Ent nende mõte ja otstarve on oma olemuselt sama.
Kõige tüüpilisem ikoon on puualusele temperavärvidega maalitud eraldiseisev teos, mis võib kujutada Kristust, jumalaema neitsi Maarjat, ingleid, pühakuid või mõnd sündmust, millel on mälestuspäev kirikukalendris.
Bütsantsis ja Venemaal ei määratlenud ikooni selle valmistamise viis ega stiil, vaid ennekõike see, kuidas pilti kasutati. Ikoon on pilt, mille ees palvetatakse, samas kui tavaline maal aitab sellel kujutatud isikut või sündmust meelde tuletada.
Piiskop Arseni (kodanikunimega Jorma Heikkinen) on sündinud 14. juulil 1957 Lapinlahtis Soomes. Pühitseti mungaks ja diakoniks 1985, preestriks 1986, omistati arhimandriidi aunimetus 1997, pühitseti piiskopiks 2005.
Oli Valamo kloostriülema abi aastatel 1989–2004 ja asemik 2011–2012, Joensuu piiskop aastast 2005 ning Oulu metropoliidi asemik aastast 2013. Piiskop Arseni on tuntud ka kui teoloog ja aimekirjanik.
Piiskop Arseni ikoonid on olnud näitustel alates 1992. aastast peamiselt Soomes, aga ka 1993. aastal Pariisis. Tema teoseid on mitmel pool Soomes ja Poolas, Jumalaema uinumise kloostris Petseris, Ameerika õigeusu kirikus Washingtonis, oikumeenilise patriarhaadi kogus Istanbulis, emeriitpaavst Benedictus XVI kogus.
Piiskop Arseni aitas renoveerida EAÕK Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirikut ja ehitada EELK Viimsi Püha Jaakobi kirikut. Käesolev näitus on otsekui tänumärk – sild, mis ühendab kahte rahvast ja kirikut. Näitus jääb avatuks 31. märtsini.
Erkki Juhandi,
näituse kuraator