Veereb läbi maa ja loob muusikat
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 11. märts 2009 Nr 10 /
Kontserdiagentuuri Corelli Music populaarsemaid sarju «Kirikupühad Maarjamaal» toob vaikse nädala alguses publikuni kava «Lamentatsioonid».
Kauni valiku kannatusaja muusikast esitab ansambel Heinavanker, keda Eestis saab kuulda väga harva. 4. aprillil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 5. aprillil kell 19 Tallinna Jaani kirikus esitamisele tulev kava ühendab renessansiajastu meistri, Inglise Tudorite kuningakoja helilooja Thomas Tallise (u 1505–1585) teose «Lamentatio» gregooriuse laulu ja orelimuusikaga.
Eelmisel aastal Ameerika Ühendriikides, Inglismaal, Saksamaal, Soomes, Rootsis, Norras, Poolas, Belgias ja Taanis esinenud ansambli Heinavanker kava on oma pealkirja saanud õhtu peateose, Tallise «Lamentatio» järgi, mis on loodud prohvet Jeremia Nutulaulude tekstile.
Ansambli kunstilise juhi Margo Kõlari peene maitsega koostatud kavas pakub varajase muusika pärlitele kõlalist vaheldust 20. sajandi sügavalt religioosne helilooming. Lisaks kõlab William Byrdi (1543–1623) «Salve Regina», kava raamib gregooriuse laul ning õhtut ilmestavad kolm osa ühe suurima prantsuse helilooja Olivier Messiaeni (1908–1992) orelitsüklist «Les corps glorieux».
Ansambel Heinavanker esineb koosseisus Kadri Hunt, Taniel Kirikal, Anto Õnnis, Tõnis Kaumann ja Vambola Krigul. Kontserti mitmekesistab Mart Siimer orelil, täiendades kava raamivaid gregooriuse laule improviseeritud orelieelmängude ja -saatega.
Nimi Heinavanker on laenatud madalmaade maalikunstnikult Hieronymus Boschilt (1453–1516), ajendatuna tema tiibaltaril kujutatud allegoorilistest stseenidest (vt ka www.corelli.ee). See kummaline teos kujutab tohutut heinakoormat, mis veereb läbi saamahimus vaevleva maa hukatuse poole. Pildi keskmes aga sünnib muusika, mida püüavad oma mõjusfääri saada nii palvetav ingel kui ka salalik deemon. Heinavankri nime all tegutseb ansambel aastast 1996.
Thomas Tallis, kes oma isikupärase helikeele ja teoste sisu tõttu kuulub ansambli Heinavanker lemmikute hulka, sattus elama nelja valitseja ajal. Tollasel Inglismaal tähendas see ühtlasi suuri muutusi religiooni valdkonnas, katoliikluse ja protestantismi vaheldumist mitu korda suhteliselt lühikese aja jooksul.
Tallise meistriteos «Lamentatio» on osa helilooja ladinakeelsetele tekstidele kirjutatud loomingust.
Kontserdiagentuur Corelli Music korraldab alates 2006. aasta ülestõusmispühadest kontserdisarja «Kirikupühad Maarjamaal», mille patroon on peapiiskop Andres Põder. Sarja peamiseks eesmärgiks on tuua järjepidevalt publikuni kaunis muusika, mis kirjutatud ühe või teise kirikupüha puhul, ettekantuna kirikutes, mille vaimset ja akustilist keskkonda on heliloojad arvestanud oma teoseid kirjutades.
Pühadeaegsete kirikukontsertide tava on Lääne-Euroopa kristlikus kultuuriruumis väga pika traditsiooniga, mis toob kuulajani teoste algse sõnumi võimalikult puhtalt. Seda kaunist mõtet kannab ka sari «Kirikupühad Maarjamaal».
Anneli Remme