Veerand sajandit soome- keelset Jumala teenimist Eestis

EELK Soome Püha Peetruse kogudus tähistas 25. aastapäeva laupäeval, 13. septembril piduliku missaga Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus.

Teenisid peapiiskop Andres Põder, praost Ilkka Mäkelä Soome kirikuvalitsusest (jutlus), liturg oli koguduse õpetaja kt Markku Päiviö. Orelil mängis Ulla Krigul, laulsid sõpruskoguduse Käpylä koguduse koor Taru Hämäläineni juhatusel ja Püha Peetruse koguduse koor Pohjantähti Marge Matsoni juhatusel.
Jumalateenistusel osalesid Soome suursaadik Eestis Kirsti Narinen ja koguduse õpetaja Hannele Päiviö. Koguduse aastapäeva olid kutsutud tähistama ka koguduse endised õpetajad ja sõpruskoguduste esindajad. Sõpruskogudused on lisaks Kauniaiste, Oulunkylä (Käpylä) ja Jyväskylä/Vaajakoskile aastast 2013 Kainuu praostkonna kogudused.
Eesti riigi taasiseseisvumine kaheksakümnendate lõpus tõi siin elavatele ingerisoomlastelegi ärkamisaja. Hakati oma rahvast seltsidesse koondama, esimene neist oli Tartu ingerisoomlaste selts. Eestis tegutseb mitmeid ingerisoomlaste seltse, keda ühendab Eesti Ingerisoomlaste Liit. Ingerisoomlaste liidu tegevuse eesmärgiks on ingerisoome kultuuri ja soome keele säilitamine. Peetakse ka laulu- ja tantsupidusid Eestimaa eri paigus.
Umbes samal ajal tekkis mõte ka oma koguduse asutamisest. Üks esimesi, kes hakkas soomekeelseid jumalateenistusi pidama, oli Nõmme Rahu koguduse õpetaja Voldemar Ilja. Tema abikaasa oli soomlane.
Esialgu pidi ingerisoome kogudus asutamiseks luba küsima veel Moskvast ja sai selle 24. juunil 1989. Alates aastast 2000 kannab kogudus Soome Püha Peetruse koguduse nime. Jumalateenistusi on peetud mitmetes Tallinna kirikutes, sealhulgas Nõmmel, Toomkirikus ja Püha Vaimu kirikus, viimased kümme aastat aga Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Koguduse kodu on Pärnu maan­tee 8 majas.

Avatud kõigile soomlastele
EELK Tallinna praostkonda kuuluvat kogudust teenisid algusaastatel eesti õpetajad ja emerituuris olevad Soome Evangeelse Luterliku Kiriku õpetajad, kuid aastast 1997 saadab Soome kirik siia regulaarselt oma õpetajaid. Soome kogudus teenib soomlasi kogu Eestis. Peamine sihtgrupp on kohalikud ingerisoomlased, siin elavad ja töötavad soomlased ja ka Soome turistid.
Koguduse liikmete hulgas on nii eakaid ingerlasi kui ka noori soomlasi. Kogudus on avatud kõigile Tallinnas ja selle ümbruses elavatele ja töötavatele soomlastele, keda on mitu tuhat. Koostööd arendatakse Soome suursaatkonnaga, Tallinna ja Tartu soome koolide ja organisatsioonidega.
Üle poole koguduse liikmetest on soomlased, juhatuse esimees on ingerisoomlane Elvi Huopalainen. Jumalateenistused toimuvad pühapäeviti Rootsi-Mihkli kirikus. Koguduses tegutsevad vanaematuba, laste meisterdamisring, pühapäevakool, perede spordiring, lastering Muskari, üle nädala on supipäev.
Püha Peetruse kogudus Tallinnas ei ole aga ainuke omataoline Eestis – Tartuski on soome kogudus, kus õpetajaks Eenok Haamer. Soomekeelseid jumalateenistusi peetakse veel Narvas, Pärnus, Rakveres ja Jõhvis.
Tiiu Pikkur

Soome Püha Peetruse kogudus
Jumalateenistused pühapäeviti kl 10 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus Rüütli 9
Koguduse kodu Pärnu mnt 8–6
2013. aastal oli 111 teenistust, osavõtjaid 4445