Vancouveris tähistati eesti koguduse 60. aastapäeva
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 6. oktoober 2010 Nr 39 /
E.E.L.K. Vancouveri Peetri kogudus Kanadas tähistas oma 60. aastapäeva.
26. septembril koguneti tänama Jumalat antud aastate ja selle eest, et ilusas oma kirikus saab kuulata Jumala sõna igal pühapäeval eesti keeles, laulda eestikeelseid koraale ning tunda rõõmu üksteisega seltsimisest eestlasena.
Pühakoja tähtsusest
Varakult saabuti jumalakotta, kes korraldama jumalateenistusele järgnevat lõunasööki, kes laulu harjutama või üksteisega kohtuma. Külalisõpetajaks teenistusel oli õpetaja Mart Salumäe Eestist ja USA I praostkonna praost Thomas Vaga Ühendriikidest. Mõlemad õpetajad viibisid kohal abikaasaga.
Pidulik teenistus algas ilusalt esitatud koorilauluga, sellele järgnes alguslaul «Pühakoda teiseks koduks», mille ajal vaimulikud koos koguduse õpetaja Walter Johansoniga kirikusse sisenesid. Peale koori esinesid teenistuse muusikalises osas Mart ja Külli Salumäe ilusate duettidega.
Jutluses tõi õpetaja Salumäe välja huvitava kirjelduse Noa pääsemisest veeuputusest, sarnastades seda meie rahva põgenemisega. Kuiva maa tekkides astus Noa laevast välja ja püstitas altari Jumalale. Nii lõi ka eesti rahvas vabadusse pääsedes endale kogudused ja ehitas kirikuid ehk altareid.
Salumäe toonitas, et eesti kogudused ja kirikud olid kohaks, kuhu eestlased said kokku tulla, et emakeeles teenida Jumalat kodumaalt kaasa toodud kombetalituste kohaselt. Ta tõi ka tervitusi oma Viljandi Pauluse koguduselt ja E.E.L.K. Toronto Peetri koguduselt, kus õpetaja Salumäel on ees pooleaastane teenimine. Kirikupalve ütles praost Thomas Vaga. Orelil teenis ja juhtis koori Terry Johanson. Pidulik teenistus lõpetati armulauaga. Pisarateni liigatus praost Vaga oma endise koguduse liikmeid teenides.
Meenutades algusaegu
Jumalateenistusele järgnes pidulik koosviibimine kirikusaalis, kus sügisvärvidegSa ehitud lauad ootasid külalisi. Võrratult hea toit oli ostetud ametlikelt kokkadelt. Peo peakorraldajaks olid Milvi Puusepp ja Valve Kaul, kelle käest oli pakkumisel ka maitsev eesti kringel. Abiks olid mitmed juhatuse ja nõukogu ning koori liikmed.
Koosviibimise programmiks olid tervitused kohaliku ühendatud koguduse õpetajalt Joosep Tammolt, kohalikult haiglapastorilt Andres Rebaselt ja praost Thomas Vagalt, kes meenutas südamlikult ligi 10 aastat Vancouveri Peetri koguduse õpetajana.
Eriti huvitava ülevaate koguduse asutamisest ja tegevusest andis vanim koguduseliige Mai Veemees. Ta alustas koguduse liikmete teekonda päevadest, mil pageti armsalt kodumaalt, kuhu vähegi saadi. Paljud põgenesid Saksamaale ja Rootsi. Kui selgus, et Eesti Vabariik jäi Nõukogude okupatsiooni ohvriks, alustati elu korraldamisega võõrsil. Nii ka need, kes tulid Kanada läänerannikule Vancouverisse, hakkasid oma elu ja olu korraldama.
Sooviks oli omakeelse koguduse asutamine, oma kiriku ehitamine ja emakeelsete jumalateenistuste pidamine võõrsil. 60 aastat on kogudus toiminud ja Jumala abiga on leitud kogudusele kirikuõpetajaid. Koguduse esimeseks õpetajaks oli Manivald Heinam, siis teenis kogudust kuni igavikuteedele lahkumiseni Helmut Piir, kelle järel kutsuti Rootsist Thomas Vaga ja pärast teda teenis kogudust Karl Laantee. Temale järgnesid mitmed lühemat aega teeninud vaimulikud, kuni 1993. a tuli Walter Johanson koguduse õpetajaks ja on teeninud kogudust tänaseni.
Külli Salumäe juhatusel esitas Vancouveri eesti segakoor veel laule Raimond Valgre igihaljastest laulukogudest. Klaveril saatis Terry Johanson. Ilus koosviibimine lõpetati ühiselt lauldes «Õnnista ja hoia».
Airi Vaga