Valga praostkond suhtleb rootslastega
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 8. oktoober 2008 Nr 40 /
Valga ja Östersundi praostkonna sõprus on kaks aastakümmet pikk.
2008. aasta on olnud eriline külaskäikude rohkuse poolest. Eesti noored on just naasnud Östersundi reisilt.
Noortekoor Valgamaal
Mai lõpul käis Frösö koguduse noortekoor külas Karulas ja Harglas. 20. mai õhtul toimus kohtumine Karula kirikus. Lisaks kohalikele oli pühakotta kogunenud noori Sangastest, Laatrest ja Elvast. Östersundi praostkonna Frösö koguduses on kokku seitse koori. Ka meie juures laulsid nad väsimatu koorijuhi Lena Moéni käe all nauditavalt.
Pärast esinemist pakuti külalistele kehakinnitust ning noored, pannes proovile oma inglise keele oskused, rääkisid, mis on nende kodumaal meeldivat ja mis mitte. Seejärel mindi üheskoos staadionile.
Järgmisel hommikul sõideti Harglasse. Hargla kool võttis sõprusmaakonna esindajad vastu lauluga. Rootsi noortele õpetati eestipäraseid laulumänge. Taheva sanatooriumis laulsid noored hooldekodus elavatele memmedele-taatidele. Kuulama oli tulnud ka vallarahvast. Külalistele tutvustati lastekodu ja lastekodulaste eluolu.
Päevakavva mahtus veel Tellingumäe torni külastamine, kust vaadati niitude ja põõsastike vahel Koiva jõkke suubuvat Mustjõge ning Lätimaad. Poisse huvitasid meie metsades elavad rästikud.
Pastorite külaskäigud
Juunis ja septembris külastasid Valga praostkonda Östersundi kiriku vaimulikud. 3. juunil Nõo kirikus peetud koosolekul räägiti Nõo koguduse suhetest Rootsiga läbi aegade. Iga Valga praostkonna koguduse esindajad rääkisid oma elust. Rootslased nägid, mis tingimustes ja millise pühendumusega töötavad Eesti kirikutöötajad.
2. septembril olid Valga praostkonna kogudustel külas Frösö koguduse töötajad, kokku 25 inimest. Sangaste lossis peetud lõunal tutvustati eestlastele Rootsi kirikus tehtavat tööd ning kogu töötegijate hulka – vaimulikke, muusikuid, pedagooge, noortejuhte, aednikke, kokki, sekretäre, raamatupidajaid.
Noorterühm Östersundis
11.–16. septembrini külastas 34-liikmeline rühm 13–16aastaseid noori seitsmest Valga praostkonna kogudusest Östersundi praostkonda.
Reis oli planeeritud nii, et noored saaksid viia Rootsi muusikalist külakosti. Valga praostkonna eksperimentaalne noortekoor oli harjutanud Soontaga suvelaagris ja kodustes pühapäevakoolides, samuti esinenud praostkonna laulupäeval. Reisiseltskonnas oli ka Laguja pühapäevakoolist välja kasvanud noorteansambel Plixid.
Noored olid majutatud tuttavasse kohta, Frösö saarel asuvasse kiriklikku kämpingusse. Frösö on üks suur saar Storsjö järves, üle väina Östersundi linna vastas. Frösö hiiekask on langetatud X sajandil ja selle asemele, otse paganateaja ohvriloomade luude peale on ehitatud kirik. Praegune kirik pärineb aastast 1207.
Frösö on küll üksnes saar sisejärves, kuid sellel on näha nii palju: kirik ja surnuaed igivanade kääbaskalmetega, Rootsi vanim maakool, Rootsi ainus kristliku sisuga ruunikivi. Tänapäeval on see hinnatud laulatustekoht ja muu hulgas Östersundi eeslinn lennujaamaga.
Kuid eriline on see, et Frösö koguduse töötajad, eelkõige õpetaja Göran Modén, koorijuht Lena Moén, noortejuht Urban Nolander ja loomulikult kokk Astrid, on Eesti ja Rootsi praostkondade vaheliste suhete põhikandjateks Rootsi poolel.
Kämpingust avaneb vaade üle järve mandrile. Kui ilm soosib, näeb ka kaugeid mägesid. Ühel päeval nägime isegi saja kilomeetri tagust Året, tuntud suusakeskust. Üks XVII saj piiskop ütles kord, et Åreskjutan on Piibli Ararat, siin randus pärast veeuputust Noa laev.
Kõikjal saatsid meid kohalikud noored, kellel oli meie noorte hulgas vanu tuttavaidki. Üheskoos lahendati taibukusteste MultiChallenges. Laupäeva õhtul andsid Plixid Frösö kihelkonnatares rokikontserdi. Kirikus musitseerisid Frösö ja meie noored koos, esitades nii vaimulikku kui klassikalist muusikat.
Pühapäeval oli noortel raske kava, sest oli vaja keskenduda kahele jumalateenistusele ja nende ettevalmistusele. Östersundi suures kirikus lauldi armulauaga jumalateenistusel, õhtul Torvalla Püha Valguse kirikus sõnajumalateenistusel. Noortekoori kava oli kokku pandud Mart Jaansoni lauludest, reisi puhuks tõlgiti refrääniga lauludel refrään rootsi keelde.
Praostkonna noortetöötegijad panid noored tegutsema ja rääkima. Igal õhtul toimus tagasisidering, kus noorte hinnangud päevasündmustele olid lühikesest märkusest «normaalne» pikema analüüsini meie ja võõrustajate elust. Meie mulje oli, et Rootsi kiriku lastemuusikatöö esindab ehk väga kultiveeritud muusikat, kuna Eesti kirikumuusikatöös osalevad just need rüblikud, kes nad on ka argipäeval ja pühapäevakoolis.
Sinna ja tagasi sõites külastati teel Helsingi ja Vana-Uppsala vaatamisväärsusi, samuti õpiti muusikat ja Rootsi ajalugu. Tee oli pikk, ainuüksi Stockholmist Östersundi 570 km.
Valga praostkond on tänulik Põhjamaade Ministrite Nõukogule projektitoetuse eest praostkondadevaheliste suhete ning sellega seoses ka MTÜde ja omavalitsusasutuste suhete edendamisel 2008. a.
Vallo Ehasalu,
Valga praostkonna praost