Valga Jaani kiriku torn uueneb

Valga keskväljakul asuva Jaani kiriku torn on tellingutes, praegu paigaldatakse uut plekki torni ülemisele osale.

Arhitekt Christoph Haberlandi projekti põhjal aastal 1816 valminud Valga kirik vajab juba aastaid remonti. Möödunud aastal antud muinsuskaitseameti hinnangul on kiriku seisund halb. Põhjust selleks annab kindlasti pikka aega tornis kestnud läbijooks.
Kuigi viimati vahetati tornikatet 17 aastat tagasi, on tehniliselt keerukat tööd tehtud praeguse ehitaja sõnul valesti.
Töid tegeva AS Novabild juhataja Ants Sütt ütleb, et kaheksanurkse torni kattes oli nurkades pleki vale paigalduse tõttu 16 auku. Aastate jooksul oli vesi valgunud mööda sarikaid ja muid puitkonstruktsioone ning läbi mädandanud müürilati.
Tema sõnul oli 30sentimeetrise läbimõõduga müürilatt täielikult mädanenud ja avariiohtlik. Seisukord osutus arvatavast hullemaks ja suurem tuul oleks võinud torni ümber lükata.
Kogu torn toetus ülemise osa karniisile ja surus seda väljapoole. Täiendava tööna tuli see roostevabast vitstega kokku tõmmata ja kinnitada täiendavate tugitaladega.
Uuendatud on torni kandekonstruktsioonid ja vahetatud osa plekki. Sel nädalal on plaanis vahetada ovaalhoonet ja torni ühendav vahekatus, mille neelukohtadelt samuti vesi kirikuhoonesse on valgunud.
Kuigi rahaga on kitsas – linna eelarvest saadi töödeks 35 000 ja pühakodade programmist 15 000 eurot –, tehakse kolmeosalisel tornil ära ka kahe ülemise osa fassaaditööd.
Ehitaja sõnul on see praeguses olukorras parim lahendus, kuna mitme karniisiga torni ümber tellingute paigaldamiseks tuli kutsuda niikuinii eribrigaad.
Restaureerimisele keskenduva Valga firma juht kiidab head koostööd koguduse, muinsuskaitseameti, projekteerija ja kiriku remonti korraldava, 2004. aastal asutatud sihtasutusega Valga Jaani Kiriku Renoveerimine eesotsas Sirje Pässiga.
Valga linna südames asuv Jaani kirik on Eestis ainus ovaalse põhiplaaniga pühakoda, kus on ainus originaalsel kujul säilinud Friedrich Ladegasti ehitatud orel.
Rita Puidet