Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 8. september 2021 Nr 33/34 /
Tallinna praostkond
Põhikooli viimane klass alustas kooliteed
Kaarli koolis alustas sel sügisel kooliteed esmakordselt põhikooli viimane klass 19 õpilasega, kooli esimene lend, klassijuhatajateks Meelis Holsting ja Helen Treier. Nad ütlevad, et Kaarli koolis on alates 6. klassist igal klassil kaks klassijuhatajat ja nemad on selle klassiga koos neljandat aastat. Ning tänulikud, et said läinud nädalal alustada kooliaastat ühise kooliperena.
Õpetajad meenutavad, et kuna neil on üheksandikud, siis oli hinges ka pisut kurbust, sest tegu oli ikkagi viimase ühise kooliaasta algusega. Kuigi nad on lastele klassijuhatajaks olnud viimased neli aastat, tunnevad õpetajad neist enamikku juba lasteaiast, mil lastel oli vanust umbes kolm aastat. „Samas oli südames väga hea ja uhke tunne, et meie koolijütsidest on sirgunud hoolivad ja kenad noored inimesed,“ ütlevad nad.
Ei saa me mööda ka koroonateemast ja õpetajad kinnitavad, et eelmise kahe aasta kogemusel seda muret, et lapsed kaovad koduõppes ära, neil ei ole. „Oleme oma lastega väga tihedas dialoogis nii kontakt- kui ka koduõppe ajal. Peame oluliseks igapäevast vahetut suhtlemist ja seda, et iga laps on nähtaval. Meile tundub, et neil on meie koolis hea,“ arvavad õpetajad. Nad soovivad, et lastel ikka silmad säraksid, et neil jätkuks avastamise ja õppimise rõõmu. Ning toovad lastele oluliste iseloomuomadustena esile tasakaalukuse, huvi ümbritseva maailma vastu, heatahtlikkuse, üksteisega arvestamise ja hea huumorimeele.
Eks neil on ka head eeskujud, sest lapsed on iseloomustanud Meelis Holstingut kui muhedat, rahulikku ja ranget õpetajat. Kolm ja pool aastat tagasi ordineeriti ta diakoniks ja selles ametis teenib ta Kaarli koguduses. Seepärast küsin, kuidas need kaks ametit teineteist täiendavad, ja saan vastuseks: „Mõlemad on ju kutsumuse ametid ja mõlema pealisülesandeks on teenimine. Ma ei ole neid kunagi üksteisest eristanud ega oska öelda, kust algab üks ja lõpeb teine.“
Kes aga alles mõlgutab mõtet panna laps kristlikku kooli õppima, siis neile teadmiseks, et oktoobrist algavad koolis tunnid eelkooliealistele.
Valga praostkond
Valgas tähistati kiriku aastapäeva
205 aastat tagasi valmis ja pühitseti piirilinnas kirik, mida ehitati kokku peaaegu kolm aastakümmet (1787–1816). Endisele surnuaiale rajatud pühakoja ümber kujunes linna keskväljak, sealsamas on muusikakool, mis alustas sajandat aastaringi. Küll möödub praeguse hoone valmimisest järgmisel aastal 55 aastat. Üheskoos moodustasid kogudus ja muusikakool läinud reedel sealsesse linnaruumi muusikatänava ja toimunud kontserdi märksõnaks sai „ühiskõlamine“.
Koguduse õpetaja Margus Suvi tutvustab kontserdi ettevalmistust: kuulati inimeste arvamusi elust ja otsiti praegusesse aega sobivat formaati. Kontserdi pealkiri „Rõõmustagem“ väljendab korraldajate mõtet – kontsert on kingitus linnarahvale, et igal päeval oleks meie elus rõõmu, aga ka tänuks kiriku peatrepi ja tornikellade korrastamise eest.
Kontserti peidetud kalliskiviks peab kohalik vaimulik patutunnistust – üheskoos sõnastatakse mõtted, mida inimesed on kahetsenud, näiteks: pole kuulanud teiste arvamust, pole andestanud, pole abivajajat aidanud jm. Väga inimlikud olukorrad, mis puudutavad meid kõiki. Elus tuleb aga ka hingele tähelepanu pöörata ja talle rõõmu teha. Muusikute kõrval on lubanud aidata hinge puudutada piiskop Joel Luhamets, praost Mart Jaanson ja Karula koguduse õpetaja Enno Tanilas. Rõõmu kõrval kinkis Kalev kohaletulnutele šokolaadi, et linlastele meelde tuletada meie oma magusavabrikut.