Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 10. märts 2021 Nr 10 /
Võru praostkond
Mure digipädevuse ja valimiste pärast
25. veebruaril toimus Võru praostkonna vaimulike konverents Rõuges. Üheks teemaks oli koguduste digipädevus. Vaadeldi, mis seisus on koguduste kodulehed ja koroonakriisi silmas pidades arutleti veebijumalateenistuste ülekandmise võimaluste üle.
„Areneme vaikselt. Praegu teeb iga nädal ülekandeid Põlva kogudus. Julgustasin vaimulikke, et peaks rohkem digivõimekusse panustama. Ka Räpinas on ülekandeid tehtud, Urvastes filmisime väikseid filmiklippe vaimuliku sõnumiga,“ annab ülevaate Võru praostkonna praost Üllar Salumets.
Muret tuntakse ka koguduste juhtorganite valimiste pärast, mis paljudes kogudustes veel toimumata. „Mis saab valimistest? Meil elektroonilist hääletamisvõimalust kirikuseadustikus ette nähtud pole. Praeguste piirangutega valimisi normaalselt läbi viia on raske,“ edastas praost Salumets. Järgmisel korral on lootust praostkondlikul tasandil kohtuda sinodil, mis toimub 3. juunil Mehikoormas.
Ühinemine Haudiga ja koroonapiirangud
Urvaste kogudus rõõmustab, et muinsuskaitseamet on toetanud kogudusele kuuluva surnuaia kabelit ümbritseva raudaia korda tegemist. Uudiseks on ka, et kalmistu on liitumas üle-eestilise veebipõhise infosüsteemiga Haudi, mis säilitab ja korrastab maetute andmed ning avalikustab need ajaloohuvilistele ja platsi kasutajatele. Süsteemiga ühinenud surnuaedadest saab igaüks teha otsinguid neid huvitavate kalmuliste kohta. Ka avaldatakse portaalis infot lähiajal toimuvatest matustest. „Meil on kalmistukaart olemas ja see liigub nüüd internetti. Ühinemine Haudiga maksab pea 1000 eurot, selle tagab omavalitsus. Iga-aastane rendihind umbes 450 eurot jääb meie kanda,“ ütles koguduse õpetaja Üllar Salumets.
Koguduses mõeldakse ka koroonapiirangutega seotud eluolu muutustele. Õpetaja Salumets meenutab, et veebruari viimasest jumalateenistusest Urvaste pastoraadis võttis osa 12 inimest, ja arutleb, et kui nendega suurde kirikusse liikuda, siis poleks mingit probleemi inimeste hajutamise ja muude nõuete täitmisega, mis takistaksid viiruse levikut. Paraku ei luba seda uued piirangud.
„Teeme nagu eelmise aasta märtsis. Jumalateenistuse ajal pühapäeval on kiriku uksed avatud. Olen koos organistiga kohal. Loen pühakirja ja palvetan. Inimesed saavad oma isiklikke palveid pidada. Võimalus oleks ka väljas Uhtjärve ääres kõlakojas jumalateenistusi pidada,“ sedastab Salumets.
Sportlik õpetaja teenib kolmel ametikohal
Pindi kogudusel läheb vaikselt kevade ootuses. Möödunud aasta lõpus remonditi pastoraadis kantselei ja õpetaja tööruumid. „Töötingimused on nüüd väga head,“ rõõmustab koguduse õpetaja Argo Olesk, kes on ametis ka Vastseliina hooldekodu hingehoidjana ja Vastseliina koguduse hooldajaõpetajana.
Nii Pindis kui ka Vastseliinas pole siiani veebijumalateenistusi peetud, ent õpetaja Olesk on mõlemas koguduses jumalateenistuste keelu ajal varasematel jumalateenistuste aegadel kohal, lööb kella ja peab endale teenistuse. Kirik on avatud, kui juhtub olema sisseastujaid, siis saavad nemadki palvetada.
Lisaks vaimulikule teenimisele paistab õpetaja Olesk silma tervisespordi harrastajana. Sel aastal osales ta juba kuuendat korda Tartu maratonil, saavutades isikliku rekordi ehk 227. koha, oma vanuseklassis oli see 42. tulemus. „Koht oli küll senistest parim, aga mitte aeg. Sel korral oli lumeoludest tingitult aeglane rada. Öeldakse, et maratonile võiks 1000 km treeninguid eelneda, minul sai vast 500 km. Osalesin koos poja Art Kristjaniga, kes saavutas 57. koha, oma vanusegrupis M21 oli koguni 23. Tegi isale pikalt ära,“ rõõmustab õpetaja Olesk, lisades, et teeb sporti eelkõige hea enesetunde pärast ja leiab, et maratoni sõidavad sõltumata saavutatud ajast kõik hästi: „Kui läbi sõidad, siis oled võitja!“