Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Usaldusväärsed artiklid Vikipeedias

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Ain Riistan tõstab eriliselt esile Vikipeedia artiklit „Sünoptilised evangeeliumid“.    Vikipeedia kuvatõmmis.

Tartu ülikooli Uue Testamendi ning religiooniuuringute lektori ja usuteaduskonna õppekavade programmijuhi Ain Riistani juhendamisel on tudengid kirjutanud Vikipeediasse peaaegu 80 artiklit Uue Testamendi teemal.

Kes meist poleks avanud Vikipeediat, et mingi teema kohta infot leida. Vikipeedia on paljukeelne võrguentsüklopeedia, mida kõik saavad vabalt kasutada, täiendada ja parandada. Esimesena alustas 2001. aasta jaanuaris ingliskeelne Vikipeedia, eestikeelne 2002. aasta augustis. Kuna igaüks meist võib kirjutada Vikipeediasse artikli, siis kaastöid lugedes peab säilitama kriitikameele ja arvestama, et selle sisu võib olla piiratud, kallutatud või lausa sisaldada valeinfot. Selliselt on Vikipeediasse, eriti tema tuleku algkümnendil, suhtutud pigem ettevaatlikult. Kvaliteetsete kaastööde lisandumine muudab selle veebiteatmeteose aga järjest tõsisemalt võetavaks.

Üheks selliseks näiteks on Uue Testamendi lektori Ain Riistani ja tema üliõpilaste panus. Ain Riistan jagab Wikimedia Eesti kodulehel antud intervjuus, et on alates 2017. aastast lasknud oma üliõpilastel õppeprotsessi kohustusliku osana kirjutada Vikipeediasse 76 erinevat Uue Testamendi tekkelugu puudutavat artiklit. Tudengite kirjutama panemise ajendiks sai märkamine, et enne seda polnud Vikipeedias Uue Testamendi kohta mitte ühtegi artiklit.

Selline praktiline ülesanne elavdab ja mitmekesistab Riistani sõnul õppetööd, arendab referaadi kirjutamise, akadeemilise vormistamise ja viitamise oskust ning panustab ka usaldusväärse religioonialase info kättesaadavusse Eesti kultuuriruumis.

Riistan kinnitab Wikimedia usutluses, et temagi kahtlev hoiak Vikipeedia osas on aastate jooksul järjest enam taandunud ja väga paljud artiklid sobivad esmase info saamiseks. Näiteks ütleb ta, et „mõnikord soovitan loengu sissejuhatuseks vaadata mõnda Vikipeedia artiklit ja vajadusel saab siis erialaselt edasi süveneda või uurida. Vikipeedia on väga käepärane tööriist, sest ta on vabalt kättesaadav“. Oma üliõpilaste töödest tõstab Riistan eriliselt esile artiklit „Sünoptilised evangeeliumid“.

Kätlin Liimets