Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Urmas Sisaski Soome-perioodi lõppakordiks valmis oratoorium

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Urmas Sisaski oratooriumi „Dom“ esmaettekanne Turu toomkirikus: esimeses reas Turu eestlaste klubi eestvedaja Ülle Priks, helilooja Urmas Sisask ja Eesti konsul Liina Viies.
Juha Laine

Turu toomkirikus võis läinud aastal kogeda erakordset muusikasündmust: esmaettekandele tuli Urmas Sisaski oratoorium „Dom“, opus 159.

Teose esitasid Turu toomkiriku koorid ja meeskoor Laulun Ystävät kokku umbes 150 lauljaga. Sellele lisaks keelpilliorkester, neli solisti, kaks organisti (toomkiriku peaorelil ja kooriorelil), käsikellade ansambel Hups, plokkflöödikvartett Bravade; kaasa kõlasid klavessiin, bongod, tamburiinid. Muusikaelamust mitmekesistasid keskaegne tants, soolotants ja koguni noored akrobaadid. Oratooriumi juhatas toomkiriku kantor Anu Åberg.
„Dom“ tõi kuulajani Turu toomkiriku ajaloo muusikalises suurvormis. Selles oli keskaegset tantsu, renessanss- ja barokkmuusikat, kostis 1827. aasta suurtulekahju kõminat. Teos lõppes hümnilaadse ja samas nii koduse „Turu lauluga“. Oratoorium kestis tund ja 20 minutit. Võib julgelt tõdeda, et teos võeti Turus vaimustusega vastu. Kirik oli kuulajaid pilgeni täis – saal oli lausa välja müüdud – ja järgnevatel päevadel külastasid nii mõnedki publiku seas olnud Eesti keskust, et oma elamust jagada.
Urmas Sisask elas ise aastaid Turus ning just Aura jõe org ja toomkirik koos oma ümbrusega olid tema jaoks väga inspireerivad. Heliloojale jäi kustumatu mulje virmalistest, mida ta ühel kirkal talveööl Haliste kose kohal nägi. Sisaski igapäevane jalutuskäik kulges Halistelt piki jõekallast toomkirikuni ja tagasi. Nende jalutuskäikude ajal sündiski mõte kirikule pühendatud oratooriumist.
Eesti keskuse (Varsinais-Suomen Viro-keskus) kaudu tutvus Sisask kirjanik Harri Raitisega, kes kirjutas oratooriumi teksti. 2017. aasta suveks oli kiriku ajaloost jutustav libreto valmis ning Sisask jätkas õhinal muusika loomist. Varasügiseks oli teos lõpetatud, 2017. aasta lõpus kolis Sisask tagasi Eestisse ning seega võib oratooriumis „Dom“ näha tema Soome-perioodi lõppakordi. Teos on helilooja suurejooneline kingitus Soome Evangeelse Luterliku Kiriku peakirikule ning ühtlasi oli teose ettekanne Turu linna kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäeva puhul.
Eva Finch