Üks küsimus: Mille poolest jäi meelde seekordne jõuluaeg?
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 11. jaanuar 2017 Nr 2 /
Lembit Tammsalu,
Kullamaa koguduse õpetaja, Hanila, Piirsalu ja Varbla koguduse hooldajaõpetaja:
Jõuluaja teenistusi pean neljas koguduses. Eriti Kullamaa kirikus on olnud jõululaupäeval traditsiooniliselt väga palju rahvast. Valla kultuurijuht oli pannud küünlad kirikuaia müürile, teenistusele eelnes jõulumuusika pooltund. Väga ilus on tulla, kui rahvas tungleb kirikuukse ees ja autosid on nii palju, et pole kuhugi parkida. Kahju ainult, et see on nii vaid pühade ajal, mitte igal pühapäeval.
Hanila ja Varbla koguduses nägin kirikus neid, keda varem näinud ei ole. Toimub põlvkondade vahetus, jõulukirikusse on jõudnud kolmekümneaastased.
Lea Jants,
Nissi koguduse õpetaja:
Kõigepealt jääb meelde see, et kirikus oli palju inimesi, keda varem ei ole seal näinud. On ka palju vähem vastuseisu sellele, et kirikuõpetaja tuleb koolidesse jõuludest rääkima. Käisin ise advendiajal esinemas Turba ja Nissi koolis, läheduses asuv Ruila kool aga korraldas kirikus jõulukontserdi. Tallinnast käis ka kristlik nukuteater Talleke Nissis ja Turbas esinemas ning umbes 180 last sai osa nende jõulunäidendist.
On üldse suurem huvi mõista, mida jõulud tähendavad, ja pühalikkusest osa saada. Võetakse loomulikuna, et jõulud pole seotud ainult päkapikkude ja jõuluvanaga, vaid need on ka kristlikud pühad. Üks jõuluaja kontsert viidi üle kultuurimajja, sest kirikus oli külm. Aga kultuurimaja juhataja ütles, et kirikuõpetaja võiks ikkagi sõna võtta. Niisiis avasin kontserdi palve, jumalasõna ja lühikese jutlusega.
Arvo Lasting,
Helme koguduse õpetaja, Taagepera ja Mõisaküla koguduse hooldajaõpetaja:
Rahvast oli kirikutes paraku vähem kui mullu. Need jõulud kinnitasid aga mitmete traditsioonide jätkumist ja elamist. Kogu minu aja alates 1999. a jõuludest on mind oodatud kindlasti Helme valla pensionäride jõulupeole sõna võtma. Peaaegu alati olen jõulude ajal käinud Ritsu lasteaed-algkoolis, mõnikord on nad ise kirikus käinud. Kolmandat aastat tegutseb meie linna noorte projekt Tõrva Raadio, kus kahel möödunud aastal käisin jõululaupäeva hommikul kõnelemas. Kutsuti ka tänavu, aga kutse jõudis minuni hilinemisega ja seekord jäi mul Tõrva Raadios käimata. Hummuli vallas olen jõulurahu kuulutanud umbes viiel aastal.
Meeldejäävamaid hetki oli seekord muusikakooli noorte õpilaste Kadi-Triin Terve ja Melissa Maisla iseseisev esinemine jõuluõhtu jumalateenistusel Helme kirikus, kuna neidude suurepärane õpetaja Maie Kala oli haigestunud ja lauljaid toetas üksnes organist Thea Leitmaa saade.
Ants Tooming,
Tartu Peetri koguduse õpetaja:
Seekordne pühade aeg jäi meelde oma välise porikülluse poolest. Et Peetri kiriku vana leerimaja juures toimusid sügisel nõukogudeaegse juurdeehitise lammutustööd, siis oli pühakoja ümbrus aasta lõpul erakordselt trööstitu ilmega.
Kirikus sees aga oli pühademeeleolu eriliselt ülev. Kaunis jõulukuusk säras ja rõõmustas tulijaid. Kontserttegevus oli väga vilgas ja külastajaterohke. Koolide jumalateenistused olid meeleolukad ning pühadeaegsed jumalateenistused ise tõid suurel hulgal kirikulisi Issanda sõime ümber kokku.
Arho Tuhkru,
Tallinna toomkoguduse õpetaja:
See aasta oli jõuluaeg õnneks ikka omaste Tallinna koolide teenistuste, missade ja tavaks saanud Põhja Eesti Regionaalhaigla jumalateenistusega toomapäeval. Toomkoguduse altariseina ümber on tellingud, seepärast said jõulukuused pandud tellingute eri korrustele ja kirjatud kuldsete ristimärkidega. Seekordne jõulukaunistus oli erakordne oma ülesehituselt ja rahvast oli kirikus nii palju, et jagus paljukesti rõõmsasti kõikidele teenistustele. Ilus on ka komme just jõulupühadel tuua lapsi ristimisele ja seda rõõmu sai jagada mitmele perekonnale.
Meil on olnud viimastel aastatel advendiajas jõulurännakud, kus koolilastele jutustatakse jõululugu. Seekord vedas seda meie pühapäevakooliõpetaja Merje Schultz koos misjonäridega, kelle südameasjaks on Lasnamäe koguduse asutamine.