Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üks küsimus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Märksõnad:  / Number:  /

Sel nädalal äratas linnapildis tähelepanu Eesti Pandipakendi välireklaam tekstiga: „Ole taara usku!“. Peapiiskop Urmas Viilma hoiab käes pandimärgi tähistusega tühja pudelit. Täpsustav alltekst annab kätte konteksti: „Igast pandimärgiga purgist ja pudelist saab teha uue“. 

Millist tagasisidet on välireklaam tekitanud ning mis pani teid peapiiskopina otsustama sellesisulise avalduse kasuks?

Urmas Viilma, peapiiskop: Tagasiside on olnud loomulikult mitmesugune. Esmalt, on päris selge, et sellise sõnumiga reklaami ei saa paljud teistsuguse profiiliga isikud teha, sest see ei toimiks sama mõjusalt ja ootamatult, mis on reklaamide mõte. 

Kahtlesin siiski ka ise, kas minu osalemine on sobilik või mitte. Kui oleksin inimesi kutsunud „Teeme ära!“ talgutele taarat metsa alt kokku koguma ja taas ringlusesse suunama, ei oleks see olnud sisuliselt teistsugune üleskutse, kuid ilmselt poleks keegi seda väga tähele pannud. Ka kriitikuid oleks vähem, eriti kristlaste seast. Minu jaoks oli aga oluline just keskkonna teema, millele pean vajalikuks rohkem tähelepanu pöörata. 

Nõu sai peetud ka Eesti Keele Instituudiga, et kirjutatud kujul ei oleks tegemist Taara usu tunnistamisega. See oleks olnud mulle endale vastuvõetamatu ja oleks ka olnud minu poolt ebaviisakas taarausuliste suhtes. Loomulikult lisas mitmetähenduslikkus kogu reklaamile siiski palju juurde. Kuid peamine oli minu jaoks looduse kui Jumala loomingu hoidmise ja armastamise teema. Ilma selle mõõtmeta ei oleks ma olnud nõus selles heategevuslikus reklaamis osalema. 

Kuigi Eesti Kirikute Nõukogu on püüdnud ka loodu(se) hoidmisele tähelepanu pöörata, lausa eraldi teema-aastaga, ei ole kogudused olnud kuigi innukad kaasa tulema.