Türi koguduse pidupäev

Teet Hanschmidt kutsub kõiki toetajaid ja koguduse liikmeid pidulikku tänulauda. Praost Teet Hanschmidtist vasakul suurtoetaja AS Prelvex juht TarmoThomson, paremal kellaprojekti elluviija Toomas Mäeväli.  Merje Talvik Koguduse 690. aastapäeva puhul sai kaante vahele Türi kiriku lugu ja pühitsuse uus tornikell.
Uus, ligi 600 kilo kaaluv pronksist kell heliseb Türi kiriku tornis hommikul seitsmest õhtul kümneni igal täistunnil. Koos uue kellaga paigaldati torni ka kellatool ning elektroonikasüsteem. Korrus allpool asub ka vana kell ning kiriklike talituste puhul helistatakse mõlemat.
«Kella helistamiseks tuleb vajutada vaid puldile ning valida, kas tornis helisevad pulma- või matusekellad, täistunnil lööb see aga automaatselt,» märkis Türi koguduse õpetaja Teet Hanschmidt, kel täitus tänavu 20 aastat koguduse teenimist.
Kellaprojekti elluviija Toomas Mäeväli sõnul peeti uue kella valamisel silmas, et see sobiks kokku kiriku vana, 1947. aastal valminud väikse kella kõlaga. Ehkki Toomas Mäeväli ettevõte OÜ Mäeväli Orelitöökoda keskendub oma tegevuses eelkõige orelite remondile ja hooldusele, on töökoda toonud Eestimaa kirikutesse juba kakskümmend uut tornikella.
90% Türi kiriku kella pea 0,6 miljoni kroonisest maksumusest kaeti PRIA projektiga. Kella väljaostmiseks tuli kogudusel võtta ka pangalaen, mis makstakse tagasi PRIA toetuse laekumisel. Projekti omaosalus kogunes annetustest, kõigi toetajate nimed on märgitud värskes, koguduse aastapäevaks valminud kogumikus, mille on koostanud vikaar Andres Tshumakov.
Albumist leiab lisaks kella saamisloole ajaloolisi andmeid kiriku ja koguduse elust ning ülevaate Türi koguduse vaimulikest. «Olgu see väike kummardus kõigile neile inimestele, kes aegade heitlikkusele vaatamata on jäänud truuks meie esiisade-esiemade ning kodu traditsioonidele neid austades ja väärtustades ning meie päevini kandes,» lausus Hanschmidt.
Türi uue kella pühitses sisse assessor praost Joel Luhamets, samuti õnnistas ta kirikuaeda rajatud mälestuskivi «Tähtede taga…».
«Selle mälestuskivi puhul mõtleme nendele, kelle hauad on kusagil kaugel, aga ka nende peale, kellele polegi antud hauda, kuid nad võivad puhata Jumalas ning nad ei ole mitte unustatud ja maha jäetud,» õnnistas praost Luhamets kivi kõigi nende mälestuseks, kelle hauale ei ole lähedastel võimalik küünalt süütama minna.
Et Türi kihelkonnas leidub rohkesti matmispaiku, kalmeid ja üksikhaudu, on küünla süütamine kirikus pikka aega kombeks olnud. «Kuna aga sügise saabudes kiriku uksed igal ajal avatud pole, saab lähedase mälestuseks asetada küünla kirikuaias paiknevale mälestuskivile, mis on igal päeval ja kellajal kõigile avatud,» lisas Hanschmidt.
Türi kolmelööviline kodakirik on ehitatud tõenäoliselt 13. saj lõpul ning pühitsetud Pühale Martinile. Kiriku interjööri kaunistavad 1630ndatest pärinev kantsel, Chr. Ackermanni altar aastast 1693, D. Hoffmanni vitraažaknad ja kaheksa aastat tagasi valminud kivipõrand.
Merje Talvik

 Türi kiriku tornikell
Maksumus 573 424 krooni
Annetajate abiga koguti 62 496 krooni
Kaalub ligi 600 kilogrammi
Materjal pronks, valmistatud Saksamaal