Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Treimani kiriku 141 aastat

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Sellisesse auväärsesse ikka jõudis Treimani kirik pühapäeval, 21. septembril, kabelikoht ise on aga sajandeid vanem.
Kuulsasse Metsepoole liivlaste asulasse Orajõele tegi kalapüügiretki Liivimaa kroonika kirjutaja Henrik. Kuni Eesti Vabariigi alguseni kuulus kogudus Salatsi kihelkonda ja oli mõjutatud Riia piiskopkonna kirikulembesest sakraalvaimsusest. Seda on jätkunud tänini.
Koguduse juhatuse eestseisjad on olnud Uno ja Juta Järv. Praegu juhib koguduse tööd Tiiu Hunt koos praost Enn Auksmanniga. Organistina töötab Mall Karp.
Pühapäeval, 21. septembril viis jumalateenistuse läbi õpetaja Aare Vilu Tartust. Tervitajaid on sünnipäeval alati palju olnud. Läinud aastal, kui tähistati juubelipüha, tuli koguni Ameerikast endise praostkonna sekretäri Krista Noore õnnesoov. Tookord juhtis jumalateenistust praost Jaan Tammsalu. Tema jutlus ja söögipalvelaul on siiani paljudel meeles. Sama köitvalt laulis Treimani Trio (Tiia ja Viljar Soomre, Kai Marjamägi).
Matteuse evangeelium (28:10) ütleb, et ärge kartke ja teatage kohtumisest Galileas. Sellest jutustab ka graafiline leht kiriku altaripildil, tõsi küll, situatsioon on teine – Peetrus hoiab kinni Jeesusest Galilea e Tibeeria (Geneetsareti) järvel. Sellest kõneleb rist kiriku tornis ja usu veendunud kutset kujutab kunstnik Richter.
Kaua on otsitud kaugelt Häädemeeste kiriku altarimaali eeskuju, mille järgi inglane Allan Ramsay selle 1881. a maalis. Aga vastus on väga lähedal. Nii on ka Jumala abi ime ja üllatusena nii lähedal, et lootusetuses pöörame vales suunas.
Õige ja hea suuna on Treimani kirikust kaasa saanud paljud siin üliõpilaspõlves töötanud praegused juhtivad kiriku töötajad. Jumalateenistusi ja remonte, noortetööd ja üle-eestilisi kirikunoorte päevi korraldasid 1970ndatel ja ka järgneva kümnendi algul Villu Jürjo, Peeter Kaldur, Andres Põder, Mihkel Kukk ja prohvetivaimuga Kalju Kukk ning Heino Nurk. Õpetajatena on Treimanis teeninud õppejõud dr Evald Saag ja dr Elmar Salumaa.
Treimani kirik-kabel Metsepoole Muinas-Liivi kihelkonnas ja maakonnas Heinaste-Kuivaste-Salatsi piirkonnas alustas oma ristiusu ajalugu juba 1206. a. Seega paar aastat enne muistset vabadussõda (1208–1227). Säilinud on ju seesama ajalooline aastatuhandete vanune rannatee kiriku ees. See oli oluline kuni 19. saj alguseni, mil rajati uus läbi Saarde Riiga ja Rooma. Läbi sajandite sõdades ja katkus, tormides ja rajumere pealetungis on rahvas ja kirik püsima jäänud.
Püha Paulus ütleb Rooma kirjas, et kui uudsevili on püha, siis on ka taigen püha; ja kui juur on püha, siis on ka oksad pühad.
Treimani kogukonna rahvale ja sõpradele, kes ei unusta head, olgu Issand ise ligi ja tulgu oma Vaimuga rõõmus pühakotta.

Enri Pahapill