Toredat juubelilaulupidu meile kõigile
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 12. juuni 2019 Nr 26 /
Juubelilaulupeo „Minu arm“ ettevalmistused on lõpusirgel, osavõtjate nimekirjad kinnitatud, kooridel pingeline ettevalmistus läbitud ja tublimatel koht laululaval kindlustatud. XXVII laulupeost võtab osa ka mitukümmend EELK laulukoori.
Tallinna praostkonda esindavad Jaani, Kaarli, Peeteli, Püha Vaimu, Rootsi-Mihkli ja Viimsi koguduse ning toomkooli ja Kaarli kooli koorid.
Kaarli kogudusest läheb laulupeole lausa mitu koori: naiskoor (dirigent Kersti Petermann), kontsertkoor (Piret Aidulo, Pärtel Toompere), kammerkoor Canorus (Piret Aidulo), Kaarli kooli mudilaskoor (Pärtel Toompere). Kaarli kooli 6. klassi koorilauljad ja koguduse tütarlasteansambel laulavad Kadrioru saksa gümnaasiumi kooride koosseisus. Kaarlist on kokku üle saja laulja laulukaare all.
Kaarli koguduse muusika- ja koorijuht Piret Aidulo selgitab, et kammerkoor ja kontsertkoor astuvad üles nii valikkooride kui ka segakooride ja muidugi ühendkooride hulgas. Valikkooride repertuaar on nõudlikum, nad esinevad laulupeo avakontserdil „Õpetajale“, mis on tänuavaldus kõikidele eesti koolmeistritele.
Hoolega õpitud laulud
„Repertuaari õppisime terve talve, paar laulu oli juba varem selgeks õpitud. Maht on väga suur, sest laulame nii valikkooride kui ka segakooride kava. Seda on üle kahekümne laulu, mõned neist väga rasked. Et oleme kirikukoorid, siis on meil samal ajal kohustus jumalateenistustel osaleda. See kava on laulupeolauludest erinev. Tõsi, oleme kaht valikkoori laulu kirikus laulnud ja vabariigi aastapäeva teenistusel laulsime Eino Tambergi „Isamaale“,“ räägib Piret Aidulo.
Ega kergelt pole midagi tulnud. Ka ettelaulmised. Näiteks teiseks ettelaulmiseks tuli selgeks saada tegelikult kogu kava, üks laul oli teada ja kogu ülejäänud laulikust tõmmati loosiga teine laul. „Nõudmised olid väga detailsed ja ettelaulmiste kommentaarid samuti. Ei piisa ainult sellest, et küll me ära laulame. Ettevalmistus peab olema selline, et suudad oma kooriga üksi kogu kava esitada. Võib-olla oldi siin natuke liiga ranged. Lõpuks – laululaval on ikka selle kolmekümne tuhande laulja haldamine tohutult raske. Kuid lauljad annavad endast parima.“
Koguduse tugisambad
Piret märgib, et allahindlusi ei tehta mitte kuskilt, ettelaulmisel pidid kõik koorilauljad kohal olema. Kes ei olnud, see laulupeole ei saa. Kogu selle tohutu hulga lauljate register, kes kõik laululavale lähevad, on nimeline, kõik on isikukoodidega kirjas.
Oma koori lauljate kohta ütleb Piret nii: „Canoruse pealehakkamisest võib eeskuju võtta. Kui midagi on plaanis, siis keegi ei lase end paluda, vaid tehakse kohe ära ja pakutakse oma abi. Väga hakkajad. Kontsertkooril on kuulsusrikas ajalugu. Nad võivad hakkama saada keerukamate teostega tänu oma muusikalisele haridusele.
Meie koorid kõik on väga tublid, nad on koguduse tugisambad, nende ustavus on märkimisväärne, laulmas käiakse ju omast vabast tahtest. Koori ei saa aga teha nii, et käib, kes tahab ja millal tahab. Motivatsioon on olemas. Laulupeost tahetakse just kirikukoorina osa võtta, aga see on ju puhas evangeelium!“
Tallinna kooride hulgast tahaks eraldi nimetada esimest korda laulupeol osalevat Rootsi-Mihkli koguduse kammerkoori (juhatavad Ene Salumäe ja Eva-Tiina Põlluste), mille lauljad üsna lühikese ajaga repertuaari selgeks õppisid ja laulupeole pääsesid. Küllap aitavad nende edule kaasa ka mitmed kooris osalevad professionaalsed lauljad, nagu ooperilaulja Oliver Kuusik (tenor) ja tema prantslannast abikaasa Geraldine (sopran).
4.–7. juulini toimuva XXVII laulupeo ja XX tantsupeo „Minu arm“ alguseni on jäänud napilt kuu. 1. juunil alustas oma teekonda laulupeotuli – tule tulemise traditsioon saab sel aastal juba 50aastaseks, esimesest laulupeost möödub 150 aastat. Mis siis muud, kui hakkame aga sättima!
Tiiu Pikkur