Tartu Maarja pühapäevakooli asutamisest 75 aastat
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 18. veebruar 2009 Nr 7 /
Eeloleval laupäeval, 21. veebruaril tähistab Tartu Maarja kogudus oma pühapäevakooli asutamise 75. aastapäeva.
Juubeliüritus algab rännakuga ajalukku – koos tehakse ringkäik Maarja kirikusse ja Noorte Meeste Kristliku Ühingu majja Vallikraavi tänaval, kus koguduse pühapäevakooli töö algas. Järgneb palvus kogudusemajas ning Anne Maasiku ja Heikki-Rein Veromanni laulukava «Valge tee laulud» Uku Masingu ja Ernst Enno tekstidele.
Kontserdi järel lõigatakse lahti juubelitort ja tutvustatakse pühapäevakooli näitust. Tartu Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurm kutsub pühapäevakooli juubeliüritusest osa võtma kõiki praeguseid ja kunagisi pühapäevakooli lapsi ja õpetajaid.
Lastetöö algas 100 aastat tagasi
Lastetöö algas Tartu Maarja koguduses enam kui sada aastat tagasi, kui õpetaja Adalbert Hugo Willigerode hakkas 1870. aastal korraldama lastepidusid. Esimene lastepidu toimus 2. juunil 1870 Kabinas, kus osales väga palju inimesi. Alguses oli jumalateenistus, sellele järgnes laste rongkäik ja võistulaulmine.
Pühapäevakool sai alguse aastal 1933, kui novembrikuus kogunes ligi 100 last Maarja kirikusse lasteteenistusele. Sellel teenistusel pidas jutluse õpetaja Aksel Erich Vooremaa. Pühapäevakooli juhatamine usaldati Harry Nurmeti hoole alla. 1940. aastal kuulus Maarja pühapäevakooli umbes sada last. 1941. aastal alanud sõda hävitas Maarja kiriku ja pastoraadi ning muutis kasutamiskõlbmatuks koguduse leerimaja. Pühapäevakooli avalik tegevus seiskus 48 aastaks.
Pühapäevakoolitöö taastamine
Tartu Maarja ja Peetri koguduse ühine pühapäevakool alustas taas tööd 19. novembril 1989. Tänupalve lugesid õpetajad Otto Tallinn ja Kalle Mesila. Esimesteks õpetajateks olid Tiiu Kakku, Piret Reimann ja Peeter Vigel.
Traditsioonilise ja metoodilise pühapäevakoolitöö algust võib lugeda alates aastast 1991. Siis moodustati juba mitu rühma eri vanuses lastele. Tulid ka uued õpetajad: Pille Valk, Siiri Slavina, Ene Paal, Maike Otsing. Peeter Vigel võttis enda juhatada poisterühma.
Sellest ajast on pühapäevakool tegutsenud väga mitmes vormis. Tunnid on toimunud pühapäeviti pärast jumalateenistust ja jumalateenistuse ajal. Lapsed on koos käinud ühes, kahes ja kolmes rühmas, igal pühapäeval ja üle pühapäeva.
Pühapäevakoolitöö juurde on kuulunud ka lastelaagrid – ikka üks talvel ja teine suvel.
Õpetaja on lastele eeskujuks
Et tublid õpetajad on pühapäevakooli toimimise võtmerollis, kinnitas Tartu Maarja koguduse pühapäevakooli pikka aega juhtinud Marina Merilai. «Õpetaja puhul on kõige olulisem, et ta lapsi armastaks. Näiteks ei sobi sellesse ametisse inimene, kes soovib pühapäevakoolist kõrvaldada halvasti käituvad lapsed, selmet ise nende käitumist mõjutada.»
Lisaks on oluline ka kasvatamine, mis toimub õpetaja isikliku eeskuju, laste omavaheliste suhete ja pühapäevakooli üldise õhkkonna kaudu. Kuid peale hea õpetaja on lapsele oluline ka see, et tundides käsitletav oleks köitev.
«Peaksime tegelema lapsi huvitavate teemade ja probleemidega, pakkuma vastuseid nende küsimustele ja muredele. Näiteks kui koolieelikuile on kõige tähtsamad isa ja ema, siis koolilastele muutuvad oluliseks suhted sõpradega. Nii ühest kui teisest räägib Piibel palju väärtuslikku. Huvitav sisu peab kindlasti olema pakendatud köitvasse ja eakohasesse vormi. Kolmeaastastelt ei saa oodata, et nad 15 minutit järjest liikumatult piiblilugu kuulaksid.»
Merilai märgib, et vältima peaks pühapäevakooli muutumist pelgalt lõbustuskohaks või käsitööringiks. «Pühapäevakooli eesmärgiks on kristlik kasvatus, mis tähendab pigem piiblitundi. Kõlama peaks jääma vaimulik mõte. Igasse tundi mahuvad palve, laul, mäng, käeline tegevus, kuid põhisisuks on siiski vaimulik õpetus.»
Praegu tegutseb Tartu Maarja koguduse pühapäevakool kolmes vanuserühmas, õpetajateks Carmen Karabelnik, Kersti Saksniit, Kadri Isak, Ursula Arutjunova ja Maarja Sokk.
Merje Talvik