Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna Jaani kiriku galeriis on kaks ühes näitus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Piiblinäitus vitriinides ja kirikutekstiilid seintel – galerii pind on oskuslikult kahe põneva näitusega ühendatud.
Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani kirikus avati 29. oktoobril koguduse 150. aastapäeva tähistamiseks eestikeelsete piiblite püsinäitus „Eesti Piibel: alguses oli sõna“ ja tekstiilikunstnik Tiina Puhkani tööde näitus „Pühade värvid“.

Tänavu kinkis piiblite koguja, köitekunsti, nahkköite ja vanade trükiste restaureerimise eestvedaja Enn Jaanisoo oma restaureeritud piiblite ja palveraamatute kogu Tallinna Jaani kogudusele. Kogu suurust hindab kinkija ise viie banaanikasti suuruseks. Märkimisväärne hulk! Näitus on muidugi ainult üks osa sellest väärikast kogust.
Õpetaja Jaan Tammsalu eestvedamisel on kirikus nüüd ka uued näitusevitriinid, kuhu ongi välja pandud valik Jaanisoo kingitud ajalooliste piiblite väljaannetest alates 1739. aastal ilmunud esimesest eestikeelsest täispiiblist. Näituse kuraatori Erkki Juhandi sõnul on kavas eksponaate aeg-ajalt vahetama hakata, et avada vaatajale kollektsiooni kogu ilu.
Suure panuse on piiblitekstide tõlkimisele, nende keele korrastamisele ja tänapäevastamisele andnud Tallinna Jaani koguduse kauaaegne õpetaja dr Toomas Paul. Näitusel on väljas ka avamispäeva sünnipäevalapse Toomas Pauli ja Uku Masingu tõlgitud, 1989. aastal ilmunud väljaande „Uus Testament ja Psalmid ehk Vana Testamendi laulud“ käsikirja originaalnäidis.
Piiblist algas kirjaoskuse väärtustamine, pühakirja laiem levik võimaldas eestlaste tõusu kirjarahvaste hulka. See oli aluseks ka ühtse eesti keele tekkele, muutudes üldkehtivaks normiks ning mõjutades eesti keele arengut riigikeelena kuni oskuskeelte tekkeni välja.

Pühade värvid
Galerii teine näitus on Tiina Puhkani kirikutekstiilide väljapanek. Eksponeeritud on Jaani kirikule loodud liturgilistes värvides altari- ja kantslikatted, loomeprotsessis sündinud kavandid ning gobelään „Evangeelium“. Kavanditel on näha idee arengut selle tekkest kuni lõpptulemuseni – katete valmimiseni.
Gobelään „Evangeelium“ on näitusel olevaist tekstiilidest kõige varem valminud ning see on olnud lähtekohaks, millest Jaani kiriku altari- ja kantslikatete valmistamine alguse sai. Katteid on galeriis kolm komplekti, kuid väljapaneku osaks on ka need katted, mis on parasjagu kirikus altaril ja kantslil. Kirikuaasta värvide vahetumise käigus vahetatakse galeriis olevad katted kirikus olevatega. Tiina Puhkani tööde näitus on avatud 10. jaanuarini.
Tiiu Pikkur

Pildigalerii:

Tallinna Jaani kirik on saanud tänu linnavalitsusele ja heldeile toetajaile kellad, mis on valmistatud Hollandi kuninglikus kellavalukojas. Peapiiskop Urmas Viilma pühitses kellad pühapäeval pärast viimast kontserti sarjast „Kirikukellad meie linnas“. Esinesid Ellerheina koor, Robert Jürjendal kitarril ja Madis Metsamart kellamängu kelladel. Toimus Robert Jürjendali „Missa Brevise“ esiettekanne. 25 uut kellamängu kella hakkavad helisema kirikutornis 17. detsembril, pühakoja 150. aastapäeval.
Tiiu Pikkur