Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Talgud tõid rahva kiriku juurde

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Mitmes Eesti paigas oli kirikutalgutel abiks kohaliku Lions-klubi rahvas, nii oli see Tartu Peetris, Kolga-Jaanis, Jüris aga ka Kosel. Kose kirikuaias said mehed mahavõetud puid lõhkuda ja ära vedada. Mare Palgi 1. mail peetud üle-eestilisele talgupäevale oli registreeritud ka hulk ettevõtmisi kirikutes, nende ümbruses ja kalmistutel.
Kokku oli talgutöödele kirikute juurde oodatud üle tuhande talgulise. Paiguti segas välitöid vihmasabin, kuid talguliste üldine meeleolu oli sellele vaatama reibas.

Üllatusi Jüril ja Tõdvas
Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots möönab, et kahtlemata oli koguduste poolt kena ja väärt mõte talgutega liituda, sest üritus tõi pühakodade juurde ka hulga seda rahvast, kes sinna muidu ei satu. «Jah, oli täitsa tore kunagisi leerilapsi kohata, kellega suhted harvemaks jäänud. Nemad jällegi olid rõõmsad, et Internetist leidsid talgupaigana kirjas olevat ka oma kodukiriku. Ja nii nad siia tulidki.»
Jüri kiriku juures oli inimesi kuuekümne ringis. Koristati puude langetamise järel maha jäänud raiejäätmeid, samuti prügi kirikuaia tagant, mida sinna oli visatud suisa konteineri jagu. Lisaks jõuti puhastada sepisriste. «Nende värvimine jäi küll vihma tõttu ära, aga eks jõuame jälle teine kord kokku tulla,» lisab Ots.
Jüri kõrval olid õpetajal juhendada ka talgulised Tõdva palvemajas, mis ehitatud juba 1888. aastal ja olnud kogu aeg usurahva kasutada. «See paik on üks suur talgute tegemise koht, nii saun kui spordirajatised on ühistööna ehitatud. Siin on üle kümne aasta koguduse laagrikeskus,» lisab vaimulik.
Veel mainib Ots, et tänu heale eeltööle ja reklaamile on olnud hulga abilisi. Tööks pakuti tasuta ekskavaatorikopp, konteiner, kohal olid kohalikud tuletõrje- ja päästeseltsi mehed koos tehnikaga, restoran pakkus talgulistele tasuta suppi. Lisaks said huvilised käia kiriku tornis, elada kaasa ühele laulatusele ja kuulata kohaliku Lions-klubi korraldatud kontserti.

Kirikusse paistab valgust
Linnakirikutes talgulistele väga palju tegevust ei olnud, rahvast oli kokku kutsutud näiteks Narvas, Tartu Peetris ja Maarjas. Viimases kutsuti inimesi aknaid pesema ja ümbrust korrastama. Suur hulk oli kirikukaugemat rahvast, samuti üliõpilasi, kes vaatamata volbriööle kenasti vormis püsisid.
Eeltööna oli akendelt eemaldatud spordisaaliaegsed kiled ja nüüd pesti aknaid, abiks oli tõstuk ja redelid. Kirikut taastava sihtasutuse nõukogu liikmele Imre Taalile jäid silma inimesed, kes olid töö tegemisel hasardis ja heas tujus.
Korrastati ka haljastust – paljud puud vajasid kärpimist ja noorendamist ning ümbrus riisumist. Lõuna paiku kostitati ennast talgusupiga, mida linnavalitsuse heakorrateenistus oli saatnud, õhtu lõpetati kohvilauas kogudusemajas.
Suure-Jaani Johannese kiriku juures oli suuremaks tööks kiriku pööningu ja tornitreppide puhastamine. Seal liikus käest kätte 110 kotti linnupesade ja -sõnnikuga, mis nurkadest ning seina ja katuse vahelistest pragudest kokku korjati.
Praod pandi ka kinni, et linnud sisse ei pääseks. Seejärel koristati kirik ja aidati neid, kes olid õues lehtede riisumisega ametis.
«Meil oli inimesi kohapealt, Viljandist, Tallinnast ja Viimsist, tuldi ka lihtsalt huvitava koha pärast. Üks naine küsis minu käest, miks me iga kuu taolisi talguid ei korralda,» naeratab talgujuht õpetaja Kristi Sääsk. Palju oli tulnud noori.
«Tegelikult oli meil siin lähedal ka teine talgupaik – Kondase pargis teisel pool järve. Ja kui seal tööd otsa lõppesid, vaatas rahvas üle järve meie sagimist ja suurt lõket ning otsustas veel ka siin käed külge panna. Nii saime tehtud hulga rohkem, kui algul julgesime loota,» võtab vaimulik päeva rõõmsalt kokku.
Toimetus tänab kõiki meile pilte saatnud kogudusi.
Mari Paenurm

«Teeme ära!» talgud
Talguid 1124
Talgulisi kokku 29 000
Kirikute juures talguid üle 35

Talgud Kosel:Talgud Koerus:

Talgud Kolga-Jaanis ja Narvas:
 

Talgud Suure-Jaanis:

Talgud Tartu Peetri koguduses:

Talgud Tartu Maarja koguduses: