Taaspühitsetud ilu ja värskus Lüganusel
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Uudised / Number: 23. september 2020 Nr 36 /
19. septembril taaspühitses peapiiskop Urmas Viilma Viru praostkonnas asuva Lüganuse Püha Ristija Johannese kiriku.
Kaasa teenisid emeriitpeapiiskop Andres Põder ja kunagine Lüganuse õpetaja (1973–1985) emeriitpiiskop Einar Soone.
„Kõige tõenäolisem koht Jumala poolt kõnetatud ja Püha Vaimu poolt puudutatud saada on kirik – Jumala koda. Nõnda ei ole ühegi kiriku rajamisel ega ka renoveerimisel muud mõtet, kui luua inimestele koht, kus ta kohtub ja õpib tundma Jumalat,“ ütles Lüganuse kiriku taaspühitsemise jumalateenistuse jutluses peapiiskop Urmas Viilma.
Selle eesmärgi nimel on Lüganuse koguduses diakon Tõnis Tamm ja juhatuse esimees Risto Lindeberg koos kaastöölistega viimased kuus-seitse aastat eriliselt pingutanud ja laupäevasel jumalateenistusel, kuhu oli kogunenud üle 100 kirikulise, maitsti aastatepikkuste tööde vilja, tänades Taevaisa suure rõõmu ja pidulikkusega. Remont on andnud kaunile keskaegsele pühakojale tagasi tema värskuse ning ilu ja on imetlusväärne, mida sedavõrd lühikese ajaga on suudetud ära teha.
Taaspühitsemine
Taaspühitsemine algas protsessiooniga punaste liturgiliste tekstiilide ja lilledega kaunistatud kirikusse, kus renoveerimistöid teinud Scandec Ehitus OÜ juhatuse liige Aivo Raud andis peapiiskop Viilmale kiriku sümboolselt üle, ulatades pühakoja võtme. Ülemkarjane edastas selle omakorda koguduse hooldajaõpetajale Avo Kiirele. Seejärel liikus protsessioon koos eespool nimetatute ja diakonite Tõnis Tamme, Ulvar Kullerkupu, Tiit Zeigeri ja preester Einar Laignaga altariruumi.
Emeriitpiiskop Soone tervitus kogudusele oli osavõtlik ja soe. Ta tänas Jumalat, kaastöölisi ja sponsoreid ning meenutas 14. sajandist pärineva kirikuhoone lugu, eriliselt II maailmasõjas saadud põhjalikke purustusi: „Säilinud on 1944. aasta jõuludel tehtud fotod, kus inimesed olid kogunenud kiriku müüride vahele, sisustus hävinud, katuseks tähistaevas ja tulevik hämar. Kirik taastati ka sellel raskel ajal ja seda on läbi aastakümnete jätkatud tõusude-mõõnadega, kinnitades, et kogudus elab ja hoolib. Võime tänast tulemust nimetada imeks.“
Tervituse järel taaspühitses ülemkarjane värske välis- ja siseilme saanud pühakoja, altari ning kiriku eeskojas tahvli kiriku taastajatele ja toetajatele ning plaadid viimase viiesaja aasta jooksul teeninud vaimulike nimedega. Edasi kulges jumalateenistus oma tavapärases rütmis. Pihikõne pidas emeriitpeapiiskop Põder, orelit mängis Maris Oidekivi-Kaufmann ja laulis Tallinna Kaarli koguduse noorteansambel Maarian Toompere juhendamisel.
Suund sisulisele tööle
Pärast jumalateenistusejärgset toetajate ja kaastööliste tänamist ning diakon Tamme rohket õnnitlemist tema 60. sünnipäeval andis juhatuse esimees, põline lüganuselane ja kohaliku omavalitsuse volikogu esimees Risto Lindeberg Eesti Kirikule väikese ülevaate tehtust: „Enne renoveerimist olid kiriku siseseinad niiskusest rohelised, väljast krohv maha kukkunud, vihmaveesüsteem puudus. Minu osaks jäi projektide kirjutamine ja raamatupidamine. Tõnise panus oli toetajate leidmine, lisaks muidugi koguduse sisuline töö.“
Aastate jooksul vahetati altariruumi põrand, elektrisüsteem, korrastati käärkamber ning paigaldati altariruumi Andrei Lobanovi loodud vitraaž. Sel aastal renoveeriti Lüganuse valla ja Leaderi programmi toel välisfassaad, valmis uus vihmaveesüsteem, värviti kiriku siseseinad ja pühakoda sai uued uksed. Viimaste tööde maksumuseks kujunes umbes 120 000 eurot.
2012. aastal ordineeritud ja 2014. aastal Lüganusel teenimist alustanud, enne ooperikoori lauljana töötanud diakon Tamm on tagasi vaadates rahulolevalt tänulik ja veendunud, et kiriku taaspühitsemine on parim viis, kuidas sünnipäeva tähistada: „Lüganuse kogemus on, et töödega tuleb lihtsalt kuskilt alustada ja siis lööb ka kogukond kaasa. Mis seal salata, remondi organiseerimine võtab palju aega, energiat ja on viinud mõtted mujale. Edaspidi tahaks rohkem tegeleda sisulise tööga. Tunnen, et olen võlglane selles osas.“
Kätlin Liimets
Lüganuse kirik
Asub Purtse jõe käärus muistses asulakohas
Lüganuse kihelkonna esmamainimine 1240, kirik 1373
Kiriku vanim säilinud osa on pikihoone
1941 hävis sõjas katus ja kunstiväärtuslik inventar
Taaspühitseti jaanipäeval 1951
2013–2020 renoveerimine