Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Taagepera kirik sai uue katuse, torni ja kuke

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Uhiuues kuues Taagepera kirik: valminud on nägus kivikatus, pilkupüüdev vaskne tornikiiver ja kullasäras tornikukk ning kuul. Foto: Merje Talvik

Pühapäeval, 5. oktoobril, mil Taagepera kogudus tähistas oma 80. aastapäeva, lõpetati pidulikult kiriku katuse ja torni restaureerimistööd ning kirikutorni pandi uhiuus ülekullatud kukk ja kuul.

Pärast seda, kui õpetaja Arvo Lasting ning praost Marko Tiitus olid õnnistanud uue kuuli ja kuke, asetati need tõstuki abil torni. Kuuli pandi ajalehe Eesti Kirik oktoobrikuu esimene number, kus eelseisev Taagepera sündmus kuulutusena sees, pühapäevane laululeht, ürik, millel kirjas töömeeste nimed ning piiblisalm 1Kr 3:16, lisaks pisteti silindrisse 10kroonine rahatäht, millel kirikuõpetaja Jakob Hurt.
Kaheksa aastat tublit tööd
Taagepera kiriku järjepidev remont kestab juba 2000. aastast, mil alustati pühakoja põranda väljavahetamist. Endine oli juba täiesti pehkinud. Uksepoolses osas oli oht isegi läbi kukkuda. Hasartmängumaksu fondist saadud raha eest valmis kirikuliste rõõmuks uus originaaliga sarnane laia lauaga põrand.
2004. aasta paiku remonditi koguduse vahenditega käärkamber, paigaldati soojuskiirgurid istmetele ja orelile. Kolm aastat hiljem oli remondijärg pea kolmkümmend aastat vana aukliku eterniitkatuse käes. Restaureerimist ootas ka kiriku avariiohtlik puutorn.
Möödunud aasta alguses valmis eritööde projekt kirikuhoone (pikihoone, kooriruumi ja käärkambri) ja torni katuse kandekonstruktsioonide restaureerimiseks ning hoone katuse punaste keraamiliste katusekividega ja torni vaskplekiga katmiseks. Projekti koostas Wunibald Ehitus Tartust, tööd tegi Rändmeister Tallinnast.
«Raha kiriku katuse restaureerimiseks saime peamiselt muinsuskaitseametilt, üks viiendik summast tuli koguduse kassast, lisaks toetas ehitust ka Helme vald,» märkis koguduse juhatuse esimees Tõnis Järv. Tema on ka mees, kelle initsiatiivil kiriku ligi paar miljonit maksma läinud taastamistööd alguse said. Ent ise avaldab ta tänu tublidele meistrimeestele.
«Õnnelikuks juhuseks pean seda, et 2007. aasta külmal ja tuisusel veebruarikuu päeval saime kokku Taagepera kiriku mõranenud kella Tallinna näitusele viia tahtva Juhan Kilumetsaga. Just tema on see mees, kellest sai katusetööde teostaja. Olen väga rahul tehtud töödega!»
Kroonlühter leidis õige koha
Katusetööde käigus leiti pööningult vana kroonlühter, mille Kilumets konserveeris ja korrastas ning pidupäevaks kiriku lakke riputas. Kilumetsa sõnul oli Taageperas hea töötada: «Huvitav töö, ilus koht ja ilus kirik. Võite mind uskuda, et olen päris palju näinud, aga selliseid mehi nagu Tõnis, kes oma kirikut nii hoiaks, on väga-väga vähe.»
Lisaks sellele, et töö oli väga hästi tehtud, leidis Juhan Kilumets kiriku torni asenduskella. Tema leidis ka mehe, kes tegi kiriku torni uue kuke ja kuuli, lisas õpetaja Arvo Lasting. «See mees on Rein Mõtus ja tema annetas ka lehtkulla, millega kuul ja kukk on üle kullatud.»
Pidulikul jumalateenistusel jutlustas praost Marko Tiitus, muusikaga teenis Pärnu koguduse koor Jaanus Torrimi juhatusel.
Jumalateenistuse lõpul tänati töömehi, muinsuskaitseametit, Helme valda, kiriku igapäevast koristajat-hoidjat-vöörmündrit Vaike Sillaotsa, raamatupidajat Elviira Passi, juhatuse esimeest Tõnis Järve, keda õnnitleti ühtlasi sünnipäeva puhul.

Merje Talvik