Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Suvel tema kõrgeausust kuulama

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Juuni teisel nädalalõpul algab Eesti kirikutes uus orelikontsertide sari «Tema kõrgeausus orel».

Kuna tegu on uue ettevõtmisega, piirdutakse esialgu 8 kontserdiga. Sarja algataja on Eesti Interpreetide Liit (EIL), täpsemalt selle juhatuse liige Aare-Paul Lattik. On huvitav teada, et orelisarja kõrval alustab EIL suvel ka «Klaveriklassikaga» Tallinnas KUMUs, juba kuuendat aastat tehakse «Akadeemilist kammermuusikat» Tallinna Kadrioru lossis. Orelialgatus on saanud toetuse Eesti Kultuurkapitalilt.

«Pillide kuningas orel on läbi kahe aastatuhande kandnud eri maade ja rahvaste eripalgelisi muusikamaastikke. Ta on olnud iga suure ajaloolise sündmuse tunnistajaks, olgu see kas kuninga kroonimine või laulatus, sõja algus või lõpp, inimese sünd või surm.Ta on kuningas, kelle riigi ajalugu ulatub kaugele igavikku, Euroopa tsivilisatsiooni läteteni. Ta hüüdis juba Vanas Roomas ja teeb seda meie päevadeni.» Nii kirjutab orelisarja algustutvustuses selle kunstiline juht Aare-Paul Lattik, kes on 1999. aastast ka Eesti Orelisõprade Ühingu esimees ja 2000. aastast Tallinna Rootsi-Mihkli kiriku organist.

Kuigi eelistus kontsertidele kaasamisel kuulub eesti organistidele, võib järgmiste aastate sarjades kuulda mõnd välisorganisti, peaaegu igas hästivalitud kavas saab  maailmaklassika kõrval nautida eesti autori teost.

Sarja avaõhtu toimub laupäeval, 10. juunil kl 19 Pärnu Eliisabeti kirikus. Esineb Aare-Paul Lattik, Pärnus on kaastegev Virgo Veldi altsaksofonil. 9. juuni kavas kõlavad L. Vierne, A. Karindi, Ch. Tournemire, M. Duruflé, C. Franck; 10. juunil L. Vierne, B. Marcello, A. Karindi, A. Guilmant, C. Franck, G. Grigorjeva ja D. Ellington.

Järgmised kontserdid leiavad aset 11. juunil Niguliste kirikus, 9. augustil Saaremaal Reigi kirikus ja 13. augustil Vigala kirikus. Esineb Andres Uibo, kaastegevad kitarrist Heiki Mätlik ja kontratenor Ka Bo Chan. Toomas Trassi orelikava kõlab 29. septembril Tallinna Jaani ja 30. septembril Tartu Jaani kirikus.

Sarja lõpetavad sedakorda organist Piret Aidulo ja bariton Aare Saal, nende kontserdid toimuvad detsembris Põltsamaa ja Tallinna Kaarli kirikus. Eesti Interpreetide Liidult saab kõiki sarja kontserte ka tellida.

Korraldajad ootavad kirikuvõlvide alla hingelt avatud kuulajaid.

Priit Kuusk