Suure-Jaani XIX festivali õied
/ Autor: Ivalo Randalu / Rubriik: Uudised / Number: 15. juuni 2016 Nr 27 /
Esmapilgul võib ehk näida, et tänavune 17.–23. juunini toimuv festival ei erine kuigivõrd varasematest, kuna mõeldavad esinemispaigad taredest kirikuteni on ju ammu leitud, ürituste arv (üle veerandsaja) optimaalne, vaid vestlusi-kohtumisi prominentsete kunsti- ja vaimuinimestega kuuleme senisest rohkem.
Samas on muusika festivali kontekstis nagu alati ju uus. Usutavasti tabab meelteülevus järjekordselt nii korraldajaid endid kui muusikuid ja neid, kel muljed eelmistest aastatest olemas. Nüüd jääb üksnes rõõme juba kogenute kõrvale oodata aiva järgmisi esmamuljelisi. Viimaseid muide toobki kahel korral Kärdlast ja Tallinnast kohale reisibüroo Tiit Reisid (www.tiitreisid.ee).
Kuna fest väärib selle tavatus mitmekesisuses iga oma päeva, pakume siinkohal ülevaate pea kõigest toimuvast. Paraku tuleb seda teha lühidalt, kohati üksnes nimetamisi.
Reedel, 17. juunil kl 12 eeltaktina fotokunstnik Jaanus Siimu fotonäituse avamine Johannese kiriku rõdul, sisuks tundeerksad hetked mulluselt festilt. Kl 14 kammerlik avakontsert heliloojate Kappide majamuuseumis, esinevad VI Mart Saare nim lauljate konkursi laureaadid Aule Urb, Tambet Kikas ja Joonatan Jürgenson. Kl 18 Hüpassaares esitab Sten Lassmann valiku Elleri ja Saare paladest. Kl 21 Köleri muuseumis Lubjassaare avara rehe all kuuleme Peterburi ja Eesti heliloojate muusikat Arvo Leiburi keelpillikvartetilt, maalikunstniku elust jutustab Aleksandra Murre Eesti Kunstimuuseumist.
Laupäeval, 18. juunil kl 12 toimub VII Mart Saare nim lauljate konkursi I voor. Kl 16 Lahmuse vesiveskis Napoli laulud Mati Kõrtsilt ja akordionist Henn Rebaselt. Kl 18 esineb Kondase majas nimekas soome bariton Jaakko Kortekangas, akompaneerib Matti Raide. Kl 21 Tääksi vesiveskis folia muusika Hortus Musicuselt. Folia (portugali keeles ’hull’, ’peast segi’) on XV saj lõpust pärinev tants, mille «avastasid» ligi kaks aastasada hiljem Corelli, A. Scarlatti ja Vivaldi oma variatsioonide tarvis.
Pühapäeval, 19. juunil kl 11 jumalateenistus muusikaga Johannese kirikus. Kl 13 kohvikus Arturi Juures lõunatund (mõistagi vaimne) avatud inimesena tuntud Tiia-Ester Loitmega, rääkida on enamastki kui koorimuusika. Kl 14 Kondase majas lauljate konkursi II voor, kl 17 samas VII Villem Kapi nim heliloomingu konkurss. Kl 21 Johannese kirikus laureaatide pärgamine ning Ellerheina ja Kristjan Kannukese (elektrikitarr, laul) kontsert, dirigeerib Ingrid Kõrvits.
Esmaspäeval, 20. juunil kl 13 tuleb kohvikusse Arturi Juures Siiri Sisask, kl 18 annab ta Olustvere lossis kontserdi. Kl 21 mängib Vanaõue puhkekeskuses Klaaspärlimäng Sinfonietta Debussyd, Händelit ja Vivaldit n-ö suvealguse valguses, soleerib Liis Viira harfil.
Teisipäeval, 21. juunil kl 13 taas kohvikus Arturi Juures, nüüd filosoof Mart Raukasega, vaadatakse dokfilmi vaimulikust ja ohvitserist Einar Laignast. Kl 18 kooli saalis EMTA galakontsert, esinevad üliõpilassümfoonikud ja -solistid (ka tänavused lõpetajad), juhatab Toomas Vavilov. Kl 22 õigeusu kirikus esitab Peterburi Maria teatri kammerkoor Andrei Petrenko juhatusel vene vaimulikku ja ilmalikku muusikat.
Kolmapäeval, 22. juunil kl 13 on kohvikus lõpuks ka Andres Uibo, festi promootor, ise. Modereerib Jaan J. Leppik; kl 16 vestleb ja musitseerib Leppik aga Olustvere leivakojas, teemad aegadest ja sellest, mis maailmas ühele laulikule tähtis ja mõtestatud. Kl 19 kooli suurepärase akustikaga saalis ERSO, segakoor Latvia ja Grammy 2016 nominent dirigent Darrell Ang (Singapur, Prantsusmaa). Kavas Uibo «Apocalypsis Symphony» ning Mozarti «Reekviem». Kaks süvitsi sakraalset teost, nii erinevad helilises väljenduses – kuidas nad kõrvuti mõjuvad? Põnev! Eriti seetõttu, et Uibo esiksümfoonia on ka raja taga asjaomastes tõsist tähelepanu äratanud. Eks Klassikaraadiogi paneb selles saalis nüüd mikrofonid üles.
Jaaniaja festivali omamoodi lõõgastumispäeval, 23. juunil kl 03 on kavas sookontsert Kaansoo raba servas. Ei ole kuulnud millestki sarnasest kusagil mujal. Sabatid, jah, kuid need on kurjad nõidumised. Meie sookontserdid seevastu imeliselt nõiduslikud päikeseootused. Projektorkestri kontsertmeister on järjekordselt Arvo Leibur, kaasa teevad duona maailmanimega basso-profunda Vladimir Miller Neevalinnast ja kontratenor Ka Bo Chan (võib uhkusega öelda, et meilt), vahelugemised esitab Jaan J. Leppik. Siis veel kl 13 kirikus Bach džässi võtmes Jaak Sooääre ansamblilt, kl 17 kooli aulas Tõnis Mägi ja Kärt Johanson ning kl 21 lauluväljakul jaanitule süütamine, mängib ansambel Viiser.
Kes ütles, et sõnajalaõit pole olemas? Võib-olla tõesti, ent Suure-Jaanis on jaanipäeva eel nõnda, et kes otsib, see tolle ka leiab – emotsionaalselt.
Ivalo Randalu