Sulev Saareväli: abi oli vaja
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised /
Haapsalu Püha Johannese koguduse juhatuse liige ja edukas ettevõtja Sulev Saareväli sai Haapsalu kirikute renoveerimise ja piiskopilinnuse kellaprojekti eestvedamise eest Haapsalu kaunistamisele suurt tähelepanu pööranud kunagise linnapea Hans Alveri auhinna.
Mitme transpordifirma omanik Sulev Saareväli on algatanud Haapsalus kolm suurt tööd. Tema eestvedamisel käinud ja käivate tööde kogumaksumus on mitu miljonit krooni. Selle sees on sadu tuhandeid kroone tema enda annetatud raha.
Ta toetas rohkem kui saja tuhande krooniga Haapsalu Maarja-Magdaleena õigeusukiriku fassaadi kordategemist ja muid sellega seotud hädavajalikke töid. Järgmisena võttis käsile Haapsalu piiskopilinnuse vahitorni kahe uue kella muretsemise. Nüüd käib Haapsalu Jaani kiriku fassaadi korrastamine.
Mitte ainult raha
Saareväli pole piirdunud vaid raha annetamisega. Ta on enda peale võtnud ka teiste osapoolte kaasamise ja hoolitsemise, et töö ei takerduks pisiasjade taha. Nii osalesid piiskopilinnuse kellaprojektis ka Haapsalu linnavalitsus ja Eesti riik, mõlemad lisasid Saarevälja sajale tuhandele ja teiste väiksemate annetajate rahale veel 300 000 krooni. Nüüd kuuleb igal keskpäeval Haapsalu piiskopilinnuse tornist kaunist kellamängu. Kellamäng juhatab sisse ka jumalateenistused toomkirikus ja teatab nende lõpust.
Mullu hilissügisel tuli Saareväljalt uus ettepanek – teha Haapsalu juubelisuveks korda Jaani kiriku fassaad. Selleks annetas ta taas 100 000 krooni, millele riik lisas 300 000. Haapsalu linnavalitsus pidi aga oma osalusest loobuma, sest linnal on käsil muud suured ehitustööd ja raha, mida jagada, on napilt. Haapsalus elava kunstniku Epp-Maria Kokamäega oli lepe, et tema kaudu tuleb fassaadi värv.
Vana hoone korrastamisel tuleb ette töid, mida polnud kavas teha, aga mis on vajalikud. Enne Jaani kiriku seinte värvimist tuli eemaldada vana krohv, teha korda vihmaveesüsteem, lappida katust. Vaja on parandada aknaid, tegelda sadeveega, koorida pinnast jne.
See kõik maksaks niisama palju, kui on koguduse selle aasta eelarve, ja kolm korda rohkem, kui praegu kiriku remondiks raha on. Saarevälja abi ja sidemeteta oleks kogudusel üksi raske, kui mitte võimatu sellise mahuga töid ette võtta. «Ma ei oleks olnud valmis kellaprojekti esitama, kui Sulev poleks seda vedanud,» tunnistas Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe.
Kellele antakse, see annab
Haapsalu legendaarse linnapea Hans Alveri mälestuseks välja antava auhinna saanud Sulev Saareväli ütles, et tunnustus liigutab teda, kuigi ta pole annetades mingit tänu oodanud. «Teen seda oma sisetundest. Ilmselt on mulle rohkem antud ja tunnen head meelt seda ühiskonnale tagasi andes.» Avalikkuse tähelepanu Saarevälja ei köida. «Eelistan jääda tagaplaanile,» tunnistab 46aastane ärimees.
Küsimusele, miks ta suuri summasid heategevusele kulutab – kirikud on saanud Saareväljalt sadu tuhandeid kroone, aga väiksemate summadega toetab ta kohalikku kultuuri ja sporti, lapsi jt –, vastates on ta sõnadega kitsi. «Abi oli vaja, üritasin korraldada, ise panustada ja teisi kaasata.»
Saareväli ei anna tulevikuks suuresõnalisi lubadusi. «Praegu on see (abistamine – L. I.) võimalik, kuidas elu edasi läheb, ei tea.» Nagu paljud teised, tunnistab temagi, et raskem aeg on meil veel ees
Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu ja juhatuse liikmena on Saareväli koguduse majandusasjadega hästi kursis. Ta peab imeks, kuidas kogudus suudab oma napi eelarvega toime tulla ja tegutseda.
Haapsalu kogudusega on Saareväli seotud 1991. aastast, kuid kirikuga on ta tuttav varasest lapsepõlvest peale. «Mu ema on sügavalt usklik inimene, olen temaga koos kirikus käinud väga varasest lapseeast peale,» tunnistas Saareväli.
Linnavalitsus annab Hans Alveri auhinda välja legendaarse linnapea sünnipäeval aprillis. Sulev Saarevälja töö kõrval tunnustas linnavalitsus ka Merike ja Ants Lauri, kes on kümmekond aastat hoole ja armastusega renoveerinud maja Haapsalu vanalinnas, kus nad praegu elavad, aga kus enne sõda elas ka linnapea Alver.
Valgas sündinud ja Tartus arstiks õppinud Hans Alver oli aastail 1929–1940 Haapsalu linnapea. 1941. aasta 14. juunil Alverite perekond küüditati. 24. aprillil 1942 lasti Hans Alver maha.
Preemia, mida tänavu anti välja 20. korda, asutas 1989. aastal Haapsalu muinsuskaitseklubi, selle saavad linnakodanikud või organisatsioon, kes on möödunud aasta jooksul Haapsalu linna kaunimaks muutmisele kaasa aidanud. Tseremoonia toimub Hans Alveri sünnipäeval, 11. aprillil. 1996. aastast annab preemiat, milleks on kunstiese, välja Haapsalu linnavalitsus.
Lehte Ilves,
Lääne Elu
Teised temast
Tiit Salumäe, koguduse õpetaja:
Sulev kuulub koguduse nõukogusse ja juhatusse. Kui seadsime ta üles eelmistel valimistel, oli neid, kes kahtlesid. Viimastel valimistel sai ta aga tugeva toetuse, küllap aitas kaasa see, et Sulev on ka Haapsalu linnavolikogu liige.
Erandlik on Sulev kahtlemata selle poolest, et ta on võtnud ette kaks väga suurt projekti, «Aita kelladel heliseda» ja «Jaani kirik korda». Vaatamata oma suurele isiklikule panusele, mis avaldub nii liikmemaksus kui ka annetustes suurprojektide heaks, on Sulev väga tagasihoidlik ega soovi mingil viisil oma panust esile tõsta.