Süda põleb kirikuliikmete sees
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 4. mai 2022 Nr 19 /
Teisel ülestõusmispühal vaatasid Tartu praostkonna sinodilised Pauluse kirikus tagasi möödunud aastale ja kinnitasid käesoleva aasta eelarve.
Tõenäoliselt mängib aeg oma rolli, et 18. aprillil kiriku krüptis toimunud sinod jättis eriliselt helge tunde. Murekohad pole kadunud, aga esile tõusis just positiivne. Jutluseski märkis praost Ants Tooming, et Ukrainas toimuva sõja taustal on esile kerkinud headus ja abivalmidus ning sinodilisi tervitanud Tartu linnapea Urmas Klaas rõhutas head koostööd ja sõnas, et ükskõiksust ei tohi lasta kasvada.
Politsei- ja piirivalveameti peakaplan Valdo Lust lisas, et kirik on eesliinil, olles vastu hirmu külvamisele. Lisaks on kogudustel kogemus jagada rõõmu. Oma ülevaates märkis praost, et korjandusel Ukraina heaks kogunes suurim annetus, mis Peetri koguduses tema 13 teenimisaasta jooksul on tehtud.
Jumala eriline kingitus
Kuigi liikmete arv on kogudustes vähenenud ja vaimulikke pole praostkonda juurde tulnud – ametlikult on seitse kogudust oma õpetajata ja maakogudustesse tuleb õpetajat tikutulega otsida –, oli esile tõsta palju positiivset. Laste- ja noorsootöö ühendus on tunnustanud Tiina Luhametsa, Memento märgi on pälvinud piiskop Joel Luhamets ja praost Tooming.
Titulaarpraost Eenok Haameri sõnavõtust tõstan esile kutse palvetama ja soovituse rääkida lastega Jumalast. Ta imestas, kuidas püsib väike Tartu Soome kogudus. Aga rahast rääkides laekus praostkonna eelarvesse plaanitust umbes 2000 eurot rohkem, toetada saadi õpetaja Argo Oleskit, kui tema maja maha põles. 2021. aasta algusest jäi üles 19 000 eurot ja see paigutati Kursi kiriku akende remondiks.
Erinevaid tähelepanekuid
Rõõmustavat oli esile tuua igal kogudusel, siinkohal tahaks välja tuua Torma koguduse. Koguduseliikmeid on vähe, ent koguduse ja kiriku toetajaid jätkub, tutvustas koguduse möödunud aastat õpetaja Mehis Pupart. Taasiseseisvumispäeval oli kogudusel abis kaheksa kristlasest ohvitseri, kes puhastasid pastoraadi pööningu, tassisid puud kuuri ja trimmerdasid ümbruse.
Sellega valmistuti ühtlasi pidupäevaks – kuu lõpul tähistati Tormast pärit Carl Robert Jakobsoni (1841–1882) 180. sünniaastapäeva ning kogudusel oli külas ja jutlustas peapiiskop Urmas Viilma. Järgnenud kontserdiga koguti aga raha kiriku välisukse remondiks. Septembris võõrustati aga Saaremaa Püha eestpalvekogudust koos õpetaja Anti Toplaanega.
Enam kui sajandivanuse rahvamaja näite-
trupp mängis kaheksal korral näidendit rahvaluuleteadlasest ja vaimulikust Matthias Johann Eisenist (1857–1934) ja enne etendust tutvustati kohaletulnuile Torma kirikut. Avinurme koguduse pastoraat on tänu Pauluse kogudusele saanud maakütte, nüüd ootab kogudus veel oma õpetajat. Maarja-Magdaleena kirikus on renoveeritud käärkambri aknad, pühitsetud on Jõgeva kiriku torn, Tartu Pauluse kirikusse on valminud kaks uut maali ja Maarja kiriku torni ehitus on jõudnud tornikiivrini.
Suur küsimus
Ülevaate kirikust laiemalt andis sinodilistele piiskop Luhamets. Ta andis teada, et Soome Hämeenkylä kogudus otsib Eestist endale sõpruskogudust. Ka edastas piiskop soovituse sõjale mõistlikult kaasa elada ja tunnistas, et elektrihinna osas ei ole riigil ja kirikul üksmeelt. Kiriku ees seisev suurim küsimus on noorte vähesus. Ta tõi näitena Pauluse koguduses välja käidud ettepaneku pakkuda kogudusele idee noorte kaasamiseks kirikusse. Kuigi pakkumises oli tuhat eurot, ei laekunud ühtki ideed.
Selgi aastal otsustas sinod toetada kahe tuhande euroga Pereraadio tegevust. Kuigi hääletusele läks ka variant jagada toetusraha Eesti Kirikuga, hääletati ettepanek maha. Kinnitati, et järgmisel aastal peetakse sinod Äksis, ja anti teada, et 10. juunil on taas kirikute öö ning et 3. juulil pühitsetakse Tartu Maarja kiriku torn.
Rita Puidet