Sõrulaste koda on rajatud kaljule
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Uudised / Number: 12. oktoober 2011 Nr 40 /
Seitse aastat tööd päädis Anseküla koguduse jaoks lõikustänupüha eel kirikumaja valmimisega ja jumalateenistuseks olulise inventari pühitsemisega.
Kui Jeesus ütles Kaisareas Peetrusele: «Sina oled Peetrus ja sellele kaljule ma ehitan oma koguduse, ja põrgu väravad ei saa sellest võitu» (Mt 16:18), siis just see kirjakoht sai aluseks Anseküla koguduse kirikumaja pühitsusel laupäeval, 8. oktoobril.
Vaid umbes kolmekümne liikmesannetajaga Anseküla kogudus on olnud järjekindel endale jumalateenistusteks oma hoonet rajades ja sümboolselt tähistati nüüd võitu kurja üle. Sügispäevil 67 aastat tagasi hävis Sõrves peetud lahingutes 1864. aastal rajatud Anseküla Maarja kirik, mille kellatorn ehitati nõukogude ajal ümber majakaks.
Tuli ei kustunud
Kord süüdatud tuli lambijalas ei kustunud. 2004. aastal ostis kogudus Salme külla kinnistu ja hakkas kalatööstusele kuulunud vanast katlamajast endale maja ehitama. Laupäeval võisid koguduseliikmed ja külalised tunnistada head lõikust.
Jumalateenistusel jutlustas peapiiskop Andres Põder sütitavalt, kuidas Peetrus Jeesuse elava Jumala Pojaks tunnistas ja Jeesus omalt poolt lubas kaljule oma koguduse ehitada. Seda head tööd käis tunnistamas ja kaasa teenimas ka emeriitpraost Elmar Reinsoo Kihelkonnalt.
Tänulaulu saatsid taeva poole Tallinna Vanalinna hariduskolleegiumis õppiv Keiti Roosimägi ja organist Jaan Vaidla. «Oli väga ilus päev, isegi vikerkaar oli taevas,» kinnitas koguduse õpetaja Anu Konks. Sõbralikke tervitusi tõi üle mere Soomest sõpruskoguduse Luvia õpetaja Tapio Seppälä abikaasaga.
Lisaks oli neil kingituseks kaasas kaks küünlajalga, mis kokkupõimunult moodustasid altaril sõpruse märgiks ühtse figuuri. Ühtehoidmise tunnet jagus ohtralt sellesse väiksesse 40kohalisse kirikumajja, kus pidupäeval oli kirikulisi kaks korda rohkem.
Jumalasõna kõnetas sel päeval eriliselt, sest aastate eest leiti vana hävinud kiriku lähedalt põllult pitsat, millel just jutluse kirjakoht, ja õpetaja Anu Konksu sõnul plaanib kogudus sõnumi kaljule rajatud kogudusest pildi kujul kirikumaja seinale maalida.
Rahvamajas jätkunud tervituskohvil laulis vaimulikke laule sõrulaste seas hästi vastu võetud Kirsti Malmi, kes oli kogudusel külas teist korda ja keda hea keeleoskuse tõttu ekslikult eestlaseks peetakse.
Tänu ei lõpe
Õpetaja Anu Konks ütleb, et kirikumaja, milles on saal ja väike käärkamber, valmis põhiliselt koguduse oma jõududega ja tänu abilistele. Et õpetaja abikaasa on Kallemäe kooli Kuressaare filiaalis poiste käsitööõpetaja, käisid abiks ka kooliõpilased.
Saaremaalt ja Tallinnast pärit materjalidest valmistati kohapeal jooniste järgi altarilaud ja põlvituspakk, kasutatud on seejuures puitu, metalli ja klaasi. Altarimaal on tellitud Tallinna Peeteli koguduses teenivalt kunstnikult diakon Toivo Treiblutilt ja ootab valmimist. Seni seisab altaritagusel seinal protsessioonirist.
Rohelised tekstiilid valmistas kirikule Liia Aavik, kõnepult ja suur küünlajalg saadi kingiks Noorte Naiste ja Noorte Meeste Kristlikult Ühingult, mille liige on ka õpetaja Konks. Need on pärit Pirita purjespordikeskuse kabelist ja nende stiili aluseks võttes valmistati altar.
Koostöö märgina kinkis Salme vallavalitsus 2009. aastal kogudusele kella, mis nüüd koos juba nimetatud asjadega ja lisaks armulauariistadele pühitseti.
Eriliselt tänati sel päeval koguduse juhatuse esimeest Tõnu Veldret ja kinnitati, et konsistooriumile on esitatud taotlus Tapio Seppäläle koostöömedali saamiseks.
Uues kirikumajas peetakse teenistusi 2009. aasta advendiajast, samuti kontserte ja neli korda aastas toimuva ajalaagri teenistusi. Lõikustänupühal toimus kultuurkapitali toetusel legendaarse baltisaksa kirikuõpetaja, kirjamehe ja muusikameistri Martin Körberi (1817–1893) 195. sünniaastapäevale pühendatud mälestusürituste avakontsert. Talle kuulub ka au, et omal ajal remonditi kehvas seisus kirik.
Rita Puidet