Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sõnade ja tegude väest

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Pärnu kristlik juhtimiskonverents oma tuntud headuses on seekord jälle lõppenud.

Septembri viimasel nädalavahetusel Agape keskusesse kogunenud inimesed teadsid, et neid ootavad ees väga head esinejad, ladus korraldus ja palju tuttavaid inimesi, keda vaid kord aastas just Pärnus võib kohata.

Nüüd ma kiidan Issandat

Seekordse konverentsi muutis eriliseks Grace Imathiu, Keenias sündinud ja Ameerikas kogudust teeniv metodisti kiriku pastor. Grace viis läbi piiblitunni sõnades peituvast väest ja jutlustas õhtusel teenistusel tegudes peituvast väest. Kuidas kõik saab avalikuks ja kui oluline on tõsta silmad inimese pealt Jumala peale, nagu tegi seda Jaakobi naine Lea (1Ms 29:31-35). Grace’i enda ülesastumine oli kui tõeline tunnistus sellest, mida Jumala arm korda võib saata. Erilisest sõnakuulutamise lummusest sai osa saalitäis kuulajaid.

Grace kõneles oma perest, isast ja vanaisast, kes oli esimesi misjoneeritud kristlasi meru suguharus. Grace’i enda usk lõi kõvasti kõikuma, kui ta magistriõpingute ajal Cambridge’i ülikoolis uuris sada aastat tagasi Aafrikasse meru suguharu juurde lähetatud Inglismaa misjonäride kirju kodustele.

Ühest kirjast luges ta, kuidas misjonärid küpsetasid kooke, millesse olid sattunud rottide väljaheited kui väikesed «rosinad». Misjonärid jätsid need koogid söömata ja söötsid need rohkelt moosi peale määrides väikestele meru poistele. Grace luges seda kirja ja järsku viis ta otsad kokku: üks neist väikestest poistest oli ju tema vanaisa, kes misjonäre nii usaldas, et nende juurde pühapäevakooli tuli ja hiljem ise kristliku sõnumi kuulutajaks sai.

Grace sõitis koju Aafrikasse ja rääkis sellest oma isale, piiskopile. Isa silmast veeres pisar ja ta ütles vaid ühe lause: ma polnud sellest varem midagi kuulnud. Misjonäre südamest nende teo pärast hukka mõistes, kandis Grace hukkamõistu üle ka Jumalale. Võttis aega, enne kui ta mõistis, et misjonärid olid vaid sõnumitoojad.

Üksinda tipus

Konverentsi kahele päevale jagus jumalasõna ja hea laulu kõrvale asjalikke nõuandeid, kuidas olukordi lahendada, konflikte vältida, otsustamistes julgust üles näidata ja suhteid korraldada.

Pastoraalseminari juhataja Ove Sander oli Pärnusse tulnud kogu oma kursusega, sest «siin lihtsalt peab kohal olema, sest see on liiga hea, et sellest ilma jääda». Seekordse pastoraalseminari moodustavad diakonid, kel seljataga isegi paarkümmend teenimisaastat ja nemad juba teavad, et koguduses läheb lisaks Piiblile tarvis juhikogemusi selle ameti kõige laiemas tähenduses.

Suhtekorraldaja Allar Tankler küsis seminari juhtides, kas pastorid teavad, kellele nad oma sõnumi suunavad. Taustaks näitas ta Euroopa Liidus läbi viidud küsitluse tulemusi inimeste usklikkusest. Eestis on euroliidu riikide seas kõige vähem (16%) neid, kes vastasid jaatavalt küsimusele, kas sa usud Jumalat. Kuidas siis seda numbrit teades inimesi kogudustesse tuua? Sellele küsimusele otsib igaüks kodus vastuse.

Filosoofiadoktor Tõnu Lehtsaar tugines juhtimise tarkusest kõneldes nii teooriale kui ka iseenda juhipraktikale. Kui ta lahkus Tartu ülikooli prorektori kohalt, kirjutas enda jaoks juhi 10 käsku, mis siinkohal ka ära toon.

See on väga kasulik lugemine igale juhile mistahes astmel. Eriti käskude esimene punkt, mis kõneleb üksindusest. Ma usun, et iga juht jõuab varem või hiljem sellele äratundmisele. Kuidas teravas toetuspinnata tipus teha kõiki rahuldavaid otsuseid, juhtida edukalt organisatsiooni, lahendada konflikte juba eos ja korraldada edukat PR-i?

Jääb kestma?

Usun, et Üllas Tankleri ja metodisti kiriku korraldatud juhtimiskonverents, mis tänu lätlaste osavõtule ja kaugetele külalisesinejatele annab ka rahvusvahelist mõõdet, on olnud ja jääb kõigi Eesti erinevate kirikute ja konfessioonide juhtide sõbralikuks ja väga vajalikuks kokkusaamise kohaks. Kes kord osalenud, ei saa järgmisel korral väga mõjuva põhjuseta tulemata jääda.

Seekord avas konverentsi Pärnu maavanem Toomas Kivimägi. Tõnu Lehtsaare juhitud vestlusringis arutlesid juhi eeskuju üle katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan ja prof Aleksander Pulver Tallinna ülikoolist. Ettekandeid pidasid ja seminare juhtisid veel nelipühi kiriku piiskop Ago Lilleorg, metodisti kiriku pastor Denny Heiberg Floridast ja konsultant-koolitaja Jana Tamm, hommikupalvuse pidas peapiiskop Andres Põder. Lätlanna Gita Mednis andis tunnistust sellest, kuidas nende kogudus on aidanud noori lapseootel tütarlapsi.

Iga konverentsi meeldivaks osaks on alati olnud laul, seekord siis duett Jaan Arder ja Joosep Vahermägi.

Üllas Tankler lubab, et viimane juhtimiskonverents peetakse Pärnus 2007. a septembris. Et teema viitab uutele ja noortele juhtidele, on lootust, et septembrikuine juhtide kokkusaamine jääb kestma.

Sirje Semm

 

Tippjuhi 10 käsku

1. Sina pead arvestama, et tipus olemise hind on üksildus, kuna tipus ollakse üksinda.

2. Sina ei pea mitte tänulikkust ootama, vaid sa pead tegema, mis on su kohus.

3. Sina pead arvestama, et pole olemas üdini häid ja halbu inimesi, vaid et ingel ja saatan elavad ühtaegu igas inimeses. Sina saad ingli ellu äratada.

4. Sina pead teadma, et edu kuulub meile, läbikukkumised on aga sinu omad.

5. Sina pead valvas olema, et kui sulle hakkab tunduma, et sa oled asendamatu, siis on aeg hakata kohvreid pakkima.

6. Sina ei pea mitte ainult seda kuulama, mida kaaslased ja alamad ütlevad, vaid ka seda suutma mõista, mida nad ütlemata jätavad.

7. Sina pead teadma, et see, kes sa oled, loob selle, mida sa teed.

8. Sina pead ikka meeles pidama, et kui orus tõstab inimene käe, siis näevad seda vähesed. Kui aga keegi tõstab mäe otsas käe, siis paistab see paljudele.

9. Sina ei pea mitte imet ja juhust alahindama.

10. Sina ei pea mitte oma hinge oma ametile maha müüma, sest sina oled sina ja amet on amet.

Allikas: Tõnu Lehtsaar