Saksa kiriku delegatsioon Eestis
/ Autor: Kaido Soom / Rubriik: Uudised / Number: 6. aprill 2016 Nr 16 /
Saksa kiriku delegatsioon tähistas Tallinnas 30aastast partnerlust EELKga.
31. märtsist 3. aprillini külastas Eestit Evangeelse Luterliku Kiriku Põhja-Saksamaal (ehk Põhjakiriku) Schleswigi ja Holsteini piirkonna piiskop Gothart Magaard. Temaga oli kaasas kümneliikmeline, peamiselt piirkonna praostidest koosnev delegatsioon. Samuti kuulus delegatsiooni Põhjakiriku misjoni- ja oikumeeniakeskuse Euroopa referent õp Christa Hunzinger. Eestisse saabusid külalised Lätist, kus nad kohtusid sealse kiriku esindajatega. Kokku kestis piiskoplik visiit Baltikumi nädala.
31. märtsil külastati Pärnut ja kohtuti praost Enn Auksmanniga. Saksa külalistele jättis väga hea mulje Pärnu koguduse aktiivne elu. Pärnu kirikus toimus ka palvus. Kohtumine oli oluline ka selles mõttes, et Pärnu praostkonnal ja Schleswigi kirikuringkonnal on sõprussuhted.
Tallinnas ja Tartus
1. aprillil tutvustas Saksa Lunastaja koguduse õp Matthias Burghardt külalistele Tallinna linna. Külalistel oli hea meel selle üle, et Eestis on olemas saksakeelne koguduseelu. Konsistooriumis kohtuti piiskop Tiit Salumäega, kellega vestlust saksa külalised hindasid väga huvitavaks. Christa Hunzingeri sõnul oli oluline märgata, kui palju on meie kirikutel ühist.
Sellest, kuidas meedia ja sotsiaalmeediaga ümber käia, on Christa Hunzingeri sõnul Saksamaal Eestilt väga palju õppida. Näiteks tõi ta peapiiskop Viilma Facebooki aprillinalja, mis on positiivne näide eestlaste suutlikkusest sotsiaalmeediaga suhelda. Õhtul käisid külalised ooperis.
2. aprillil tutvuti Tartuga, külastati Tartu Pauluse ja Maarja kirikut. Need olid näited, kui erinevad võivad olla Eestimaa kogudused. Õhtupoolikul vaadati veel Jaani kirikut ja meenutati õpetaja Urmas Pettit, kes eelmisel korral seda kirikut külalistele tutvustas.
Päeva lõpetas kohtumine Tartu ülikooli usuteaduskonnas, kus kohtuti humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadusprodekaani prof dr Riho Altnurmega ja õp dr Kaido Soomiga. Ülikoolis analüüsiti põhjalikult Eesti teoloogilist haridust ja usulist olukorda ning arutleti paljude huvitavate küsimuste üle.
Ajalooline side ja sarnased probleemid
3. aprillil osalesid külalised Põhjakirikust Tallinna toomkirikus jumalateenistusel, kus jutlustas piiskop Gothart Magaard, kes alustas jutlust eestikeelse tervitusega: «Mul on hea meel täna siin olla.» Jutluses rõhutas piiskop, et Tallinna toomkirik on näide Eestimaa ja Saksamaa mitmetahulisest ajaloolisest sidemest.
Jumalateenistusel anti õp Christa Hunzingerile kahe kiriku sõprussuhete pühendunud hoidmise ja süvendamise eest üle EELK koostöömedal. Hunzingeri tööpõld on lai, sest Põhjakirikul on partnerlussuhted 14 erineva kirikuga: peale Eesti veel Läti, Leedu, Kaliningradi, Peterburi, Poola, Rootsi, Rumeenia, Kasahstani, Inglismaa, Hollandi kirikutega. Eesti luterlik kirik on esimene kirik välismaal, mida kuus ja pool aastat Euroopa referendina töötanud Hunzinger tööalaselt külastas.
Piiskop Gothart Magaard ütles, et nii temale kui paljudele teistele oli see esimene reis Eestisse. Väga oluline oli piiskopi jaoks meie ajalooga tutvumine ja ajaloolise sideme tunnetamine. Piiskopi hinnangul oli väga huvitav tundma õppida erinevaid kogudusi ja kogeda eestlaste enesekindlust.
Meil on sarnased mureküsimused, nagu näiteks külade tühjenemine elanikest, ja siin tuleb arutada, mida tulevikus teha. Ka Saksamaal on demograafilised probleemid. Samuti on piiskop Magaardi sõnul oluline küsimus kiriku ja meedia suhetest ning sellest, millise pildi tahab kirik endast anda väljaspool olijatele.
Kaido Soom
Evangeelne Luterlik kirik Põhja-Saksamaal
Loodi 2012 Põhja-Elbe, Mecklenburgi ja Pommeri kiriku liitumise tulemusel
Suurim linn kiriku territooriumil on Hamburg
2,13 miljonit liiget
1900 kirikut ja kabelit
1739 pastorit, 5 piiskoppi