Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ristimisaastale mõeldes

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Käesoleva aasta on peapiiskop kuulutanud ristimisaastaks. Seega on eriti tähelepanuväärne, et 29. aprillil ristiti Tartu Peetri kirikus grupp Tartu Kristliku Noortekodu lapsi.

Ristitavaid noori oli 18, kõige noorem kümneaastane, vanim üle kahekümne. Lisaks ristiti kaks lastekodu töötajat. Talituse viisid läbi Peetri koguduse õpetaja Kalle Mesila, Tartu praostkonna vikaarõpetaja Kaido Soom ning Oulu piiskop emeeritus Olavi Rimpiläinen. Oli pidulik, laulis noortekodu laulukoor ning talitus lõppenud, koguneti banketile.

Kristliku Noortekodu juhataja Külli Kool kõneles, et mõte sellist talitust korraldada pole uus, aja jooksul on noortekodu lapsi ikka ristitud. Sel korral oli aga mingil määral tegemist väikese võla likvideerimisega.

Nimelt sai eelmisel aastal ristitud kaks vene noort õigeusu kirikus ja toona sai eesti lastele lubatud, et peagi ristitakse ka nemad. See oli laste endi soov ja initsiatiiv. 

Tartu Kristlikus Noortekodus on nii lastekodu kui ka päevakeskus. Lastekodus on praegu 38 last, päevakeskuses käib 35. Kultuuriprogramm on tihe ja tegevust jätkub igaks õhtuks. Reeded on aga kujunenud n-ö kirikupäevadeks, millekski pühapäevakoolilaadseks.

Alguses tegeles sellega mitu inimest. Siis tuli ülikooli õppejõud Pille Valk ja pani asjale tõelise hoo sisse. Tema tegeles lastega aastatel 1998–2004 ja viib ka praegu aeg-ajalt mõne kirikutunni läbi. Hiljem, kui asutus kasvas, hakkas suuremate lastega tegelema Kaido Soom. Praegu tegeleb väikeste lastega Kadri Reimand.

Suhted soomlastega said alguse tänu Oulus elavale estofiilidest abielupaarile Maija-Liisa ja Seppo Härkönenile, kes kord Tartusse sattusid. Nende kaudu on lapsed saanud ka Soomes käia.

Kui noortekodu nooremate laste rahvapilliansambel Sireli 2005. a suvel Oulus koos Elva segakoor Avega kontsertreisil käis, siis toimus Oulujoe kirikus teenistus, kus teenis ka Olavi Rimpiläinen. Talle jätsid meie  lapsed hea mulje ja sealt tekkiski piiskopil lastekodu vastu huvi. Samuti hakkas idanema mõte Eesti-reisist ja  laste ristimisest. Seetõttu oligi ristimistalituse läbiviijaks  piiskop Rimpiläinen.

Külli Kool lisas, et kuna noortekodus on läbi aegade praktiseeritud kristlikku kasvatust, siis oli laste soov ristitud saada loomulik käik.

Anna-Liisa Vaher