Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rariteetne orel on taaspühitsetud

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Laupäeval oli Kuressaares pidulik sündmus – Lauren­tiuse kirikus taaspühitseti renoveeritud Saueri orel.

Kui Hardo Kriisa 2008. aasta lõpul Kuressaare kirikus 1881. aasta lõpul pühitsetud Saksa orelifirma Sauer esimese töö Eestis lahti võttis, lootis ta, et aasta pärast on orel korras. Ent nii ei olnud määratud minema, sest kiriku remondi tõttu jäi oreli taastamine pooleli.
«See seis, mis enne taastamist valitses, oli katastroof. Sisuliselt oli orel hävinud,» ütleb Kuressaares organistina ametis olnud Jaanus Torrim. Valida oli, kas saata orel muuseumi eksponaadiks või võtta ette rekonstrueerimine. Orelimeister Hardo Kriisa täpsustab, et suur osa puuviledest oli koidest söödud, need tuli uutega asendada.
Orelit oli meistri sõnul remonditud väga-väga ammu ehk vahepealsete remontidega pilli ainult rikutud, halva seisundi tõttu tuli ette võtta rekonstrueerimine. Säilinud puuviled ja orelikapi restaureeris Kanuti ennistuskoda. Töö käigus lisati pillile seitse registrit, nüüd on neid kokku 27, ja ehitati lõplikult välja teine manuaal.
Eesmärgiks oli säilitada oreli kõlapilt, saadud tulemusega on Kriisa enda sõnul rahul. Pärast pidulikku avamist, kus kohal olid peapiiskop Andres Põder, praost Veiko Vihuri ja külalised lähemalt-kaugemalt, plaanib meister veel pilli täiendada ja häälestada.
Jaanus Torrim kirjutas oreli pühitsemiseks spetsiaalse teose «Te Deum», et pilli kogu võimsus mõjule pääseks. «Ka kõige parema tahtmise juures ei oleks saanud orelit taastada. Kui enne oli sisuliselt tegu külapilliga, millega sai õpetajat saata, siis nüüd on see Saaremaa üks uhkem kontsert­orel,» kinnitab Torrim.
«Mida Kriisa tegi, on kõrgem pilotaaž. See pill on puhas käsitöö,» kiidab Torrim meistrit. «Te Deum» kajastab sümboolselt pilli võitu, et ta on uuesti sündinud ja märksa võimsamana. Sellest laulsid laupäeval Saaremaa koorid Ester Soe juhatamisel, solist oli bass Olari Viikholm.
Koguduse õpetaja Anti Toplaan ütleb, et taaspühitsetud orel tähendab olulist etappi kirikuhoone remondis, mis kestab veel kaks aastat. Oreli remont läks maksma pisut rohkem kui 214 000 eurot, mille maksis suures osas riik, oma toetuse andsid linn, sõpruskogudused ja eraisikud.
Rita Puidet