Rapla kirikus on paekivi mustrid kootud vaipa
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number: 22. juuni 2016 Nr 28/29 /
Sel suvel on Rapla kirikus näha Ehalill Halliste kootud kaheksa suurt Eesti paekivi mustreid kujutavat vaipa.
Kunstnik on kavandanud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valmistada 20 vaipa teemal «Pae peal».
Eestimaa suure osa aluspõhja moodustab settekivimite kiht, lubjakivi ja dolomiit, mida teame tavaliselt pae nime all. See on erinevatest mustritest ja värvidest rikas, üldsegi mitte ühtlaselt hall. Lubjakivi lade meie kodumaa mulla all erineb kivimi omadustelt ehitusmaterjalina, värvuselt, koostiselt, lademeid ja kivimurde on erinevaid ja palju. Paas on inspireerinud endast luuletama Ellen Niitu, arhitekt Raine Karp on paasi silmas pidades loonud Tallinna linnaruumi rahvusraamatukogu.
Ehalill Halliste: «Kaks aastat mõtisklesin paekivi teemadel, vaatasin ja lugesin, enne kui asusin vaipu üles seadma. Nüüd õnneks oli võimalik kasutada suuremat ruumi, polnud vaja kahes tükis vaipu kududa.» Juba selle kaheksa vaibaga on tööd olnud ligi 300 tundi.
Vaimulik Paul Saare hauatähise tellimuse juures aastal 2010 tuli kunstnikule mõte uurida paekivi kohta lähemalt materjali. Kätte sattus Helle Perensi raamatu «Paekivi Eesti ehitistes» I ja II osa.
«Üle viie miljoni aasta on inimese jaoks kättesaamatu aeg, aga just nii vana on meie paekivi, tema kaudu on kõik see aeg kristalliseerunult meiega koos, me jalge all, me ümber, kogu aeg,» räägib kunstnik.
Erinevatest Eesti paemurdudest saab erineva tugevusega kivi, mõni sobib ehitusmaterjaliks, mõni vaid iluplaatideks. Värvikad on Tõrvajõe ja Ungru paas, kus kollane siniste ja lillakate toonidega põimunud. Vasalemma, samuti Järvamaa Kalana paekivi on kutsutud ka marmoriks. Sutlema vanas paemurrus nägi kunstnik roosi, mis sai vaipa kootud. Pae pinda siledana vaadates näeb ajastuid nagu pitsi kootuna.
Rapla kirik on teelistele avatud teisipäevast laupäevani kell 11–17, pühapäeval aga kella 15ni.
Juune Holvandus