Rakvere on oma aukodaniku Arvo Pärdi vääriline

/ autor: Rita Puidet / rubriik: Elu ja Inimesed / ilmunud:  /

Teist aastat korraldavad Rakvere kultuurikeskus ja Rakvere Kolmainu kogudus linna aukodaniku, helilooja Arvo Pärdi auks vaimuliku muusika päevi VaiMus.

Nagu Arvo Pärt paelub muusikahuvilisi oma eriomase muusikastiili ja kompositsioonitehnikaga, mida autor kutsub tintinnabuliks, on üllatav ja huvipakkuv ka muusikapäevade kava. Just oma ideelt seostada minevikku tänapäevaga ja erinevaid stiile. Usun, et keegi, kes 30. augustist 16. septembrini kestnud üritusi külastas või külastab, ei pettu.
Küsin koguduse õpetajalt Tauno Toompuult, kust tuli idee ühendada animafilm ja omaaegne komme mängida filmile taustaks. «Ju see vaim on, mis häid mõtteid aitab genereerida,» saan vastuseks. Et Rakvere on sel aastal metsapealinn, oli tegijate soov edastada sõnumit loodushoiu vajalikkusest ja puude istutamisest kui võimalusest muuta maailma paremaks.
Nii sai kirikus näha joonisfilmi «Mees, kes istutas puid», orelil improviseeris Toomas Trass. «Meile on eluks antud palju talente, tuleb neid vaid kasutada,» ütleb Toompuu. Ja Rakvere kogudus püüab seda teha, rikastades nii enda kui kogu linna elu.
Remonti vajav pastoraat pandi samuti inimeste teenistusse, et edastada reedel Fjodor Dostojevski teksti halastusest, reetmisest, lunastusest.
Tegemist oli Väike-Maarja näiteringi juhendaja Tiit Alte (fotol) tõlke ja esitusega, mille vahele kõlasid Rakvere muusikakooli õpetaja Tiit Korsari kitarriimprovisatsioonid. Mõlemad mehed on Rakvere Kolmainu koguduse liikmed. Eestirootsi rahvakoraale ja -laule sai kuulata Sofia Joonsi, Meelika Hainsoo jt esituses.
Sel laupäeval kell 18 esitab kirikus vene vaimulikku muusikat Rakvere kammerkoor Solare, kes on tuntud kunstiliselt ambitsioonika ja komplitseeritud repertuaariga. Koor teeb kontserdiga kummarduse õigeusu kirikusse kuuluvale Arvo Pärdile.
Suurmehe heliloomingut saab aga kuulata eeloleval pühapäeval kell 18 gümnaasiumi saalis, kus ettekandele tuleb üks kuulsamatest viiulipaladest «Tabula rasa». Kahel viiulil mängivad isa ja poeg Harry ja Robert Traksmann, viimast on tunnustatud kui viiulimängu noort vaieldamatut liidrit. Veel esineb Rakvere muusikakooli vilistlane Maria Tiimus.
Rita Puidet