Raido Rüütel: Kõigevägevam on mind omaks võtnud
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 13. november 2002 Nr 43/44 /
Ümbermaailmasõitjad Raido Rüütli ja Tiit Pruuliga eesotsas laadisid oma autod Liverpoolist laevale ja kuni need Põhja-Ameerika poole teel on, veedavad maailmarändurid paar nädalat Eestis. Väike hingetõmme kulub ära, ehkki mehed on väge täis ja ootavad reisi jätkumist.
Raido Rüütel jõudis kodumaal veedetud päevade jooksul päris mitu korda ka oma kodukogudust Tallinna Toomkirikus külastada ja oli lahkelt nõus Eesti Kirikule reisimuljeid pajatama. Veerevate eestlaste kapten Raido Rüütel ütles suvel enne teele asumist, et tema jaoks on see reis kahtlemata palverännak.
Jumala aupaiste
Nüüd, kui osa teed on läbitud, on ta selles täiesti veendunud – see on palverännak ja Kõigevägevam ise on neid saatmas. Isegi Kreekas ägeda viirustõve käes kannatamist peab Raido Jumala märgiks, ettevalmistuseks Pühale Maale minekul.
Toomkogudus kinkis Raidole maailmareisile kaasa võtmiseks Piibli. Sinna teeb Raido ka reisimärkmeid. Üheks mõjuvamaks mälestuseks on minek Nebo mäele – paika, kust Mooses vaatas Tõotatud Maale.
Iisraelis oli eestlaste reisijuhiks professor Aron Axelrod, tänu temale olid Pühal Maal veedetud kolm päeva väga sisutihedad. «Olin nagu kuivaks väänatud käsn, kui Iisraelist lahkusime,» ütleb Raido.
Midagi erilist oli see, kui ühel õhtul Surnumere äärest Jeruusalemma poole sõideti. Päike oli just mäeaheliku taha loojumas ja linna kohal kõrgus kroon – püha nimbus. Raido väidab, et seda krooni, mida tema ja ka prof Axelrod selgelt nägid, ei näinud mitte kõik reisikaaslased.
Sõnadeta selge
Jumal on Raidole teel olles mitu sõnumit saatnud. Näiteks Lübeckis linnas läks ta pärast katedraalis palvetamist ühte raamatupoodi, kus peale poepidaja kedagi ei olnud. Kui ta lahkuma hakkas, tuli poemees tema juurde ja soovis talle rohket Taevaisa õnnistust kaasa. Raido ütleb, et nad ei vahetanud omanikuga mitte ühtki sõna, ent mees sai aru, mis on võõramaalase reisi siht.
Huvitav, et ka kõige kummalisemas kohas ja kaugel-kaugel võib eestlasi kohata. Nii juhtus Süürias, kus rollingud leidsid eest ühe arheoloogilistel väljakaevamistel tegutseva Tartu ülikooli tudengi Kahrut Elleri.
Süüria on muhameedlik maa ja seal vargusi ei ole, selgitas tartlane ümbermaailmareisijatele. Kahjuks aga katoliiklikus Hispaanias jäi eestlaste Mercedes varaste küüsi.
Reisimehed uuel mandril
Kas teel ka ärevaid hetki on olnud? Mõned korrad on sedagi juhtunud. Kui rollinguid eskordib kohalik sõjavägi, on Raido veendunud, et siingi on siin kaks külge: esiteks sõjavägi peab võõramaalastel silma peal, et nad midagi vaenulikku ei teeks, kuid teiseks on ränduritel ka ärevates paikades nii turvalisem reisida. Üldiselt on eestlasi igal pool hästi vastu võetud.
Neli kuud kodust ära! Tuntud rallimees väidab, et pole eluski üle ühe kuu järjest Eestist ära olnud; see paneb ka kodustele asjadele teise pilguga vaatama. Tänapäevased sidevahendid võimaldavad ju koduasjadega laias laastus kursis olla. Ent näiteks poliitiline mudamaadlus, mis meid alles hiljuti kaasa haaras, paneb reisimehe ainult õlgu kehitama.
Paari päeva pärast asuvad rändurid jälle teele – esiteks lennukiga Kanadasse, Halifaxis ootavad neid ees truud sõiduriistad. Palju, väga palju huvitavat ootab veel ees. Kuid maailmaränduritega saame Eestis enne reisi lõppu veel mõne korra kohtuda: kui autod ookeane ületavad, siis saavad Raido Rüütel ja Tiit Pruuli taas koduseid kaema tulla.
Tiiu Pikkur