Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühitseti marmorrist Nikolai

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Nõmme linna rajaja Nikolai von Glehni (1841–1923) perekonna rahulas taasavati Nõmme Koduloohuviliste Koja (NKK) algatusel marmorrist.
Oli päikesepaisteline, kuid tuuline kevadpäev. Mängis Nõmme muusikakooli orkester ja laulis Revalia kammerkoor dirigent Hirvo Surva juhatusel. Esiettekandele tuli Glehni auks loodud laul «Seie saagu linn», mille muusika autor on helilooja Tõnis Kõrvits ning sõnad on kirjutanud Marko Kadanik.
Ajaloolane Leho Lõhmus kõneles sellest, et Nikolai von Glehn lõi oma perele uue matusepaiga Mustamäe nõlva alla pärast abikaasa Carolina Henriette Marie von Glehni surma 1896. aastal. Tegelikult oli Glehnide matusepaik Keila kiriku juures surnuaias, kuid perepea eelistas oma rahulat Mustamäel. Ta kujundas sellest omapärase pühalik-müstilise paiga saarte, tiikide, raudkivist sildade, ohtrate puude ja allikavee vulinaga.
Glehn paigaldas surnuaias raudkivist alusele oma abikaasa mälestuseks marmorristi.
Glehnide perekond lahkus Eestist 1918. aastal, algul Saksamaale ja sealt edasi Brasiiliasse, kus vanahärra 1923. aastal suri.
Park ja kalmistu jäid kaitseta ning Nõukogude okupatsiooni ajal reostati. Kadus ka rist – kuuldavasti on see kuskil tiigimudas. Purustati sillad, tiigid tassiti prahti täis.
1989. aastal tegi vastasutatud Nõmme Heakorra Selts hauaplatsi ümbruses talgud. Tiigid puhastati suurest rämpsust, raiuti maha võsa ja alusele asetati puidust rist. Kolm aastat tagasi sai Glehni rahula Nõmme linnaosavalitsuse algatusel uue näo, kui puhastati lõplikult tiigid, remonditi sillad, paigaldati valgustus ning alus sai uue puuristi.
Nüüd aga astuti uus samm, kui NKK eestvõttel telliti Itaalia marmorist rist, mille proportsioonid vastavad täpselt Nikolai von Glehni poolt kavandatule. Rist läks maksma 40 000 krooni, NKK kogus selle summa eraisikute ja firmade vabatahtliku abiga.
Oleviste koguduse pastor Heldur Kajaste avaldas lootust, et Nikolai von Glehni põrmu võiks tuua Brasiiliast Eestisse ja matta siia rahulasse. Glehni Münchenis elav pojatütar Luitgard Eberhard oli telefoni teel avaldanud oma tänulikkust eestlastele, et tema vanaisa on meeles peetud.
Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander, pastor Heldur Kajaste ja baptistikoguduse pastor Taavo Lige õnnistasid risti. Õpetaja Ove Sander rõhutas, et rist on elu täiuse märk. Nõmme linnaosavanem Rainer Vakra avaldas lootust, et tulevikus kõrgub Nõmmel ka Nikolai von Glehni mälestussammas.
Kodanikualgatuse korras tekkinud nõmmelaste ühenduse NKK eesmärgiks on väärtustada Nõmme ajalugu. Koja esimene suurem ettevõtmine oli Glehni mälestustahvli avamine tema sünnikohas Saku vallas Jälgimäe mõisas 17. detsembril 2006. Aasta hiljem osteti Nõmme muusikakoolile  50 000 krooni väärtuses pille.
Avo Suurvärav