Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühad märtrid kutsuvad palvele

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna piiskoplikus toomkirikus on välja pandud Tiina Veisseriku kangasikoonide näitus, kus teiste kõrval seisavad ka Eestimaa uusmärtrid.

Kunstnik Tiina Veisserik ütleb, et ikoon on märksümbol, mis aitab luua suhet kolmainu Jumalaga. «Usu läbi võib ikooni silmitsemisel käivituda osadussuhe inimese ja Jumala vahel. Ikoon on ühenduse pakkuja nii nagu sõnaline palvegi ja muud armuvahendid. Oluline on keskenduda rahulikult läbi piltkujutise kõrgemale.»
Näitusel on erilisel kohal linasele kangale maalitud kümme Eestimaa uusmärtrit ja samas saab lugeda nende elulugusid. Kunstnik soovitab kindlasti aega võtta ja lugeda need läbi: «Nii me silmitseme ikoonidel kujutatuid kui oma esivanemaid. Siin on võimalus vaikselt läbi elulugude ning oma enda ristiteed käimise kaudu mõningat sarnasust leida, siis tekib side ja spiraal taeva poole.»
Metropoliit Stefanuse poolt pühakuks kuulutatud uusmärtrite ikoonid valmisid sel suvel Tallinna vanalinna päevadeks ja olid välja pandud Kaitsekäigu laskeavade vahel.
Tiina Veisserik on õppinud arhitektuuri, töötanud arhitekti ja restauraatorina. Ikoonimaaliga hakkas tegelema pärast õigeusku salvimist. Ikoonimaalimist on ta ise ka õpetanud. Tema ikoonimaalid on olnud üleval veel Tallinna Jaani ja Kaarli kirikus.
Veisserik on üks MTÜ Parentum asutajatest. «Asutasime selle mittetulundusühingu, et hoida ja väärtustada seda ajaetappi, mil maarahvas tuli linna, tekkis eestlastest haritlaskond, mis oli aluseks omariikluse tekkele.» Kunstniku sooviks on luua oma vanaisa Jüri Veisseriku majast oikumeeniline mõtlus- ja dialoogipaik – avatud linnakodaniku kodu.
Näitus toomkirikus jääb avatuks kirikuaasta lõpuni.
Tiiu Pikkur