Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pool sajandit vaimulikuna võõrsil ja kodus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tõnis Nõmmik on kogu elu Eestit hinges kandnud ja tänab Jumalat, kes teda sel teel juhtinud on.
Tiiu Pikkur

Eesti kaitseväe peakaplan emeeritus dr Tõnis Nõmmik (84) jõudis 6. augustil tähelepanuväärse daatumini – sel päeval täitus 50 aastat tema ordinatsioonist.

Ordinatsioonitalitus oli E.E.L.K. Montreali Jaani kirikus Kanadas. Nõmmik meenutab oma mälestusteraamatus „Talaaris ja välivormis“ sündmust nii: „Kirik oli rahvast täis, kohal oli ka minu pere, Juta vanemad ja vennad, samuti arvukalt sugulasi ja sõpru. Ordinatsiooniteenistus oli muidugi suursündmus ka kogudusele. Kohalik naisring oli katnud all saalis rikkaliku kohvilaua. Paljud koguduseliikmed olid õnnelikud, et nende hulgast oli sirgunud noor vaimulik. Mulle öeldi õpetlikke sõnu ja sooviti Jumala õnnistust, anti üle kingitusi ja lilli. Olin Jumalale tänulik ja väga õnnelik!“
Ordineeris Ida-Kanada piiskop dr Albert Lotz, assisteerisid E.E.L.K. Kanada praost Karl Raudsepp ja õpetaja Otmar Pello.
Tallinnas sündinud ja kooliteed alustanud, omandas Nõmmik üldhariduse Rootsis ja Argentinas. Usuteadust ja ajalugu õppis Kanadas Waterloo ülikoolis, mille lõpetas 1967. aastal. Nõmmikuga koos lõpetas usuteaduskonna veel üks eestlane – Peeter Vanker, aasta varem aga tulevane E.E.L.K. peapiiskop Udo Petersoo. Sõjaväelise hariduse omandas Nõmmik Kanada soomusvägede ja kap­lanite koolides. Kuid kõige õnnelikum on ta selle üle, et on lõpetanud ka Tartu ülikooli, kaitstes 2005. aastal edukalt teoloogiadoktori väitekirja.
Teeninud E.E.L.K. kogudusi Argentinas, Brasiilias ja Kanadas, elab aastast 1995 Eestis, on üks Eesti kaitseväe kaplaniteenistuse taastajaid ja Eesti politsei kaplaniteenistuse asutaja.
Rahulikku pensionipõlve Nõmmik pidada ei oska. Teda võib pea igal pühapäeval Tallinna Jaani kirikus kaasa teenimas näha, tänu rootsi keele oskusele teenib ta mõned korrad aastas ka Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Mitmete ajaloo- ja mälestusraamatute autorina ei ole ta sest tööst veel loobunud – käsil on E.E.L.K. ajaloo raamatu kirjutamine.
Et suur osa Välis-Eesti kiriku dokumente on talletatud Rootsi arhiividesse, on Nõmmik neis sage külaline. Ent materjale on ta kogunud ka USAst ja Kanadast, suureks abiks on EELK arhiiv Toompeal, kuhu üha rohkem väliseesti koguduste ja vaimulike arhiive jõuab.
Novembris aga seisab auväärsel õpetajal ees reis Kuuba saarele, kus ta romantilisel merekaldal laulatab eesti mehe ja peruulanna.
Tiiu Pikkur