Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piiskoplik nõukogu keskendus preestriametile

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vallo Ehasalu piiskoplikus nõukogus kõnelemas.
Arho Tuhkru

21. märtsil kogunes viimast korda oma senises koosseisus piiskoplik nõukogu Tallinna toomkirikus.

Päev algas peapiiskop Urmas Viilma ja toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru peetud jumalateenistusega, mille järel praost Vallo Ehasalu pidas piiblitunni (Jh 6:24–35).
Assessor Marko Tiitus esitas eelnõu „Preestriameti taotlejate haridus- ja kutsenõuetest ning eksamineerimise kord“. Vana kord võeti vastu kümne aasta eest ja seda on vaja muuta, sest aeg on läinud edasi.
Teemaga on tegelnud nii vaimuliku ameti komisjon kui hariduskomisjon. Korda on muudetud lihtsamaks ja selgemaks.
Suurim sisuline muudatus on seotud eksamineerimise korraga. Eksam jaguneb kaheks: pastoraalseminari sisseastumisel toimub põhjalikum pro venia concionandi eksam ja pastoraalseminari lõpetamisel pro ministerio eksam.
Püütakse jõuda selleni, et pro venia concionandi eksamil vaadataks kandidaadi sobivust vaimulikku ametisse. Selleks moodustab peapiiskop oma otsusega vastava komisjoni.
Pastoraalseminari astudes toimub uue korra kohaselt ka teoloogiline eksam, milles hinnatakse kandidaadi teadmisi erinevatest teoloogia valdkondadest.
Usuteaduse instituudi ja Tartu ülikooli õppejõud on esitanud oma küsimusi vastava eksami jaoks ja peagi koostatakse eksami kava. Pastoraalseminari sisse astudes vestleb kandidaat peapiiskopiga.
Pro ministerio eksam on pigem õpetajaameti kandidaadi ordinatsioonieelne vestlus peapiiskopiga. Selles käsitletakse kandidaadi praktikat ja töökogemusi pastoraalseminari ajast.
Pärast diskussiooni võeti vastu muudetud „Preestriameti taotlejate haridus- ja kutsenõuded ning eksamineerimise kord“.
Marko Tiitus andis koosolekul osalejatele informatsiooni jutlustajate ja teiste koguduse töötegijate regulatsiooni nõuete ettevalmistamisest. Seniste jutlustajate asemele tuleks õpetaja abiliste institutsioon.
Eelnõu asub tulevikus käsitlema kirikukogu.
Kantsler Ülle Keel käsitles aruandluse uuendamist. Kõik aruanded muudetakse tulevikus elektrooniliseks, mis teeb täitmise lihtsamaks, vältides samade küsimuste dubleerimist erinevates aruannetes.
Koosoleku lõpul andsid osalevad praostid ülevaate oma eelmisest aastast ja praostkonna rõõmudest ning muredest.
Kaido Soom