Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Piiskop Soone saab medali

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna piiskopliku toomkoguduse nõukogu otsustas oma 22. septembril toimunud koosolekul annetada Maarja medali ja koguduse 2013. aasta kultuuripreemia piiskop Einar Soonele.

Einar Soone ordineeriti vaimulikuks Tallinna piiskoplikus toomkirikus peapiiskop Alfred Toominga poolt 40 aastat tagasi, 3. oktoobril 1973. Ta on teeninud õpetajana Lüganuse ja Kiviõli kogudust ning 27 aastat kuni 2012. aastani Tallinna Toompea Kaarli kogudust.
Einar Soone on olnud Tallinna praostkonna praost (1990–1993) ja konsistooriumi assessor (1990–1992). 1992. aastal valis kirikukogu Einar Soone EELK piiskopiks ja peapiiskop Kuno Pajula seadis ta 12. detsembril 1992 Tallinna piiskoplikus toomkirikus piiskopi ametisse.
Einar Soone on olnud EELK esindaja Eesti Kirikute Nõukogus (EKN) alates 1989. aastast. 1993. aastal valiti ta EKNi presidendiks ja seda ametit pidas ta ühtejärge 20 aastat. Praegu juhatab piiskop Einar Soone EELK Usuteaduse Instituudi pastoraal­seminari.
Eesti taasiseseisvumisele eelnenud ajal osales Einar Soone aktiivselt ühiskondlikus tegevuses: ta oli üks Eesti Kristliku Liidu algatajaid ja asutajaliikmeid, osales Kristliku Liidu esindajana rahvarinde ümarlaua nõupidamistel ja mitmetel rahvuslikel üritustel. Piiskop Soone tööd on kõrgelt tunnustanud kirik ning paljud riiklikud ja ühiskondlikud institutsioonid.
Eesti Vabariigi 84. aastapäeva puhul autasustas Vabariigi President Einar Soonet Eesti Punase Risti II klassi ordeniga.
EELK Tallinna piiskopliku toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga antakse isikule, kes on oma tegevusega andnud märkimisväärse panuse Eesti kultuuriellu, süvendanud ja levitanud kristlikke väärtusi ning kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna piiskoplikku toomkirikut.
Maarja medali senised laureaadid on dirigent Tõnu Kaljuste, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, vitraažikunstnik Dolores Hoffmann, president Lennart Meri, piiskop Mikko Heik­ka, poliitik Siim Kallas, teoloog dr Toomas Paul, kunstiajaloolane Juhan Kilumets, piiskop Philippe Jourdan, autosportlane Raido Rüütel, titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe, poliitik Tunne Kelam ja skulptor Mati Karmin.
Urmas Viilma

Maarja medali üleandmine piiskop Einar Soonele toimub Tallinna piiskoplikus toomkirikus 6. oktoobril kell 11 algaval XIII toompäevade avamissal.