Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Petroskoi koguduse sünni juures oli EELK

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /

petroskoi
Petroskoi uus kirik valmis 2011. aastal. Koguduse 50. aastapäeval kaasati jumalateenistusele ka pühapäevakooli lapsi. Nikolai Rappu

Ingeri kiriku Petroskoi (Petrozavodsk) kogudus tähistas 50. aastapäeva.

Luterliku koguduse loomise juures õigeusklikul Venemaal ja toona religioonivaenulikul maal mängis olulist osa EELK vaimulikkond. Algusaegadel kuuluski 10. juunil 1969. aastal Venemaal registreeritud kogudus EELK koosseisu.
Koguduse koduks kohandati eramu Gvardeiskaja tänaval. Inimeste vajadus jumalateenistuste järele oli nii suur, et tare ei mahutanud kõiki, seisti tänaval ja kuulati jumalasõna läbi avatud akende.
Eestist käisid Petroskois Elmar Kull, peapiiskop Edgar Hark ja Tiit Salumäe. Aastatel 1979–1989 käis Hagerist vähemalt kord kuus kogudust teenimas hooldajaõpetajana Paul Saar, kes oli aastani 1993 Ingeri praostkonna praosti kt. Koguduse poolt armastatud õpetaja aitas võimude vaenule vaatamata „rekonstrueerida“ ka suurema maja kirikuks. Kiriku ehitamine oli tol ajal lubamatu, vana palkmaja lammutati ja tehti uus.
Pidustuste ajal 2. veebruaril avatigi mälestustahvel, mis paigaldatakse Gvardeiskaja tänavale, paika, kus aastatel 1970–2011 asus koguduse esimene kodu.
Petroskoi kirik sai uue kivikiriku 2011. aastal.
Pidupäeval olid Petroskois kohal piiskopid Aarre Kuukauppi ja Ivan Laptev (pühitseti piiskopiks 9. veebruaril), kogudust teeninud vaimulikud ja praegune koguduse õpetaja Aleksei Krongholm ning minister Sergei Kiseljov. Minister andis kogudusele tänukirja ning tunnustas luterlikku kogudust, öeldes: „Tõeliste väärtuste teenimine, elus õigete juhiste pakkumine, ühtekuuluvus, tarkus, aktiivne sotsiaalne tegevus – need on luterliku kiriku omadused!“
Õpetaja Krongholmi sõnul käib koguduses leeris nii 20- kui ka 50-aastasi, töötab pühapäevakool ja rõõmustavalt palju lapsi on koguduse juures.
Sirje Semm