Peeter Grossberg hindab head koostööd
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 13. oktoober 2010 Nr 40/41 /
Tallinna Jaani kirik on kirik keset linna, seistes uhkelt linna peaväljaku ääres.
Koguduse juhatuse esimees Peeter Grossberg ütleb, et üheks põhjuseks, miks kirikus alati palju rahvast, on kindlasti tema hea asukoht. Tõesti, avatud ukse vahelt võib ka möödaminnes läbi astuda, kuid rohkem tullakse siia ikka teadlikult. Jaani kirik oli rahvast täis ka neil aastail, kui kirikud rahvarohkusest rääkida ei saanud.
Peeter Grossberg on Jaani koguduse juhatusse kuulunud 18 aastat. 1991 käis leeris ja aasta pärast valiti juba juhatusse. On olnud sekretär, aseesimees ja viimased aastad esimees. Jaani kogudus on EELK üks suurimaid, juhatuse esimees teeb siin oma tööd armastusetööna. Palga teenib TPI elektriinseneri diplomiga mees laboreid teenindava OÜ Diamedica tootejuhina.
«Minu töö on silma peal hoida kõigel. Koos aseesimees Andres Jagomägiga püüame tehnilist poolt – kommunikatsioonid, ehitusasjad – jälgida. Õpetaja Jaan Tammsalu on ju ka hariduselt ehitusmees, nii et temagi on neis küsimustes asjatundja.» Esimees on oma juhatusega rahul ja kiidab üksmeelt ning head tööjaotust. Ennast rohkem tehnokraadiks pidav Grossberg ütleb, et näiteks külaliste vastuvõtmine või lobitöö on rohkem kolleegide õlul.
Jaani kirikus aina ehitatakse, küll seest, nüüd väljast, vana orel remonditi, kooriruumi saadi hoopis uus ja altari taga on korras kajaorel. «Kuidagi on läinud nii, et oleme saanud oma ehitustele linna ja kultuuriministeeriumi abi taha,» on Grossberg tagasihoidlik. «Kirikuhoone oli väga kaua linna bilansis, kuid poolteist aastat tagasi andis kesklinnavalitsus selle meile aktiga üle. Kogudus on nüüd maja haldaja ja see on mõistlik.
See tekitab küll lisaks finantskoormusi, kuid vaatamata maja tagastamisele ei ole linn meie toetamist lõpetanud. Praegu käivat välisremonti rahastab linna kultuuriväärtuste amet.» Grossbergi sõnul on koostöö ehitusfirmaga Tarrest Ehitus väga hea. Sama firma tegi ka kiriku siseremondi.
Kuidas üks suur kogudus majandamisega hakkama saab? «Liikmeannetused on viimastel aastatel kasvanud. Kuid sellega üksi ära ei ela, me saame toetust ka oma majast Lastekodu tänaval. Seal on rendipindu. Üks maalapike on meil Ridalas. Ostsime selle Kopli surnuaia kompensatsiooni eest. Kuid maa väärtus kasvab aastatega, nii et las seisab seal.»
Juhatus esimees käib kirikus paar-kolm korda nädalas, et jooksvate probleemidega kursis olla ja neid lahendada. «Tundub, et selle maja tehniline mälu on hetkel minu käes. Kõik, kes seda varem teadsid, on juba manalateed läinud.»
Koguduste juhatuseesimeeste III konverentsil on Grossberg kohal. Käis kahel eelmisel ja leiab, et selline kokkusaamine on väga vajalik. Saab kogemusi vahetada ja kasulikku kõrva taha panna. Konverentsi teema kohta – «Meie kirik – keda see huvitab?» – arvab ta, et eks meid endid huvitab meie kirik ikka väga. Ja see on ka iseenda reklaamimise teema. Jaani kirik paistab näiteks silma aktiivse kontserttegevusega.
«Inimesed on Jaani koguduses ikka väga head ja see on ka üks süü, miks ma siia juhatusse nii pikalt olen jäänud,» võtab juhatuse esimees jutu kokku.
Tiiu Pikkur
Tallinna Jaani kogudus
12 000 liiget
2006 saadi uus orel kooriruumi
2007 lõppes kapitaalne siseremont
2009 said korda vana orel ja kajaorel
2010 katuse ja välisseinte remont