Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paberile said laulud ja elulugu

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Anne-Mai Salumäe elu on muusikast läbi põimunud. Foto: Eesti Kiriku arhiiv

Näiliselt oleme inimestena kõik ühesugused ja elame samas ilmaruumis, keegi meist ei ela oma elu salajas. Aga igaühel on pajatada oma elust midagi sellist, mis selle eriliseks teeb.
Paljud elud on talletatud elulugude uurijate kätte, mõned saanud menukaks raamatuks, mõni vormunud käsikirjaliseks väljaandeks, mida kingitakse vaid oma pere liikmeile.
Kui organist ja muusik Anne-Mai Salumäe kinkis mulle oma laulude kogumiku, mille eessõnas oli kirjas, et ta on saanud valmis ka oma elulooraamatu, küsisin, kas tal on minu jaoks ka seda üks eksemplar. Anne-Mai ütles, et on oma elu kirjutanud üles tütre ja poja jaoks ning mõlemale kirjapandu ka üle andnud. Aga minule lugeda andmisest ta ei keeldunud. Olin meelitatud, ja kuna mu lemmiklektüür on elulood, asusin suure huviga lugema.
Olen kirja pandud elulugude puhul ikka imetlenud inimeste mälu värskust, faktitäpsust, julgelt edasi antud tundeid ja meeleolusid, kus isegi äärelinna tänavail või siis maha jäetud kodumajal on oma lõhn. Nii on see ka Anne-Mai mälestustes.
Tema elu lugu teades saab tähenduse ka iga tema loodud laul.

Laulude looja
Anne-Mai Salumäe on oma kulu ja kirjadega välja andnud oma lähedastele, sugulastele ja sõpradele kinkimiseks laulude kogumiku, mis sisaldab 57 laulu aastatest 1972–2008. Ka kaanepildi on ta ise joonistanud.
Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kantseleis töötav Anne-Mai on olnud ligi nelikümmend aastat organist ja koorijuht Saaremaal, Viljandis ja hiljem Tallinnas. Ta on koorijuhtide-organistide segakoori KOSK (koos Hella Tedderiga) ning mitme teise koori ja ansambli asutaja; juhatanud koore paljudel vaimulikel laulupäevadel; tema loodud laule on ilmunud pühapäevakooliühenduse poolt koostatud ja välja antud laulikutes.
Eriti tähtsaks on Anne-Maile olnud toomkoguduse poistekoori loomine ja sellega töötamine. Koos abikaasa Jaak Salumäega on nad esinenud duetina, Anne-Mai laule on laulnud toomkoguduse Laudate Dominum ja teisedki koorid.
Lastelaulu «Kaks kasti» esitasid lastekoorid 2005. a vaimulikul laulupäeval Tartus. Roman Toi laulukonkursile saadetud kümnest Anne-Mai laulust kaks leidsid tunnustust. EELK on tunnustanud ja tänanud teda kui ustavat kiriku töötegijat 65. sünnipäeval aukirjaga.

Elu on kui meri
Toomkoguduse õpetajal Jaak Salumäel pole küll lauluvihikut, aga laululoojana on temagi tuntud. Kihluse ajal 1966. a andis Jaak Salumäe oma pruudile Anne-Maile üle omaloodud «Õhtulaulu», millel on pühendus: «Oma väljavalitule, kelles loodan leida kalli kaasa ja kaastöölise». Anne-Mai ütleb, et «seda kaunist laulu on laulnud minu kirikukoorid, paljud teised koorid ka koos kammerorkestriga».
Kui perre sündis esiklaps, tütar Ene, kirjutas isa Jaak laulu «Elu on kui meri» (KLPR 336) Georg Kiviste tekstile. Abikaasa räägib, et laulu koos valgete tulpidega sai ta kätte sünnitushaigla palatis.
Minu esimene teadlik kokkupuude sama lauluga oli Soomes, kui koos õpetaja Jüri Stepanovi ja Otepää koguduse rahvaga olime külas Vihti koguduse õpetaja kodus ja enne õhtulauda istumist kogunesime klaveri ümber. Pertti Sistonen ütles, et tahab laulda koos meiega oma lemmiklaulu, ja see oli «Elu on kui meri», mis on ka Soome kiriku lauluraamatus sees. Imeliselt ilus laul!
Anne-Mai laululoomingu alguse lätted on Saaremaal. Esimesed laulud tegi ta seal lasteaias töötades, kui vastavaid laule, mida lapsed pidupäevadel vanematele esitada oleksid võinud, ei leidnud. Nii tema helilooming alguse sai ja levis märkamatult ka teistesse lastekollektiividesse.

Usk, lootus, armastus
Kaua vaevas Anne-Maid teadmine, et teine tema lastest, poeg Erik on ilma oma lauluta. Kui tütar sai isalt laulu sündides, siis poeg sai oma laulu emalt ja alles 38aastaselt. Sündis see eelmisel aastal Soomes Grand Marina hotellis annepäeval, 26. juulil. Kuidagi on nii trehvanud, et jaagu- ja annepäev on kõrvuti ning samasse aega, 16. juulile langeb ka Salumäede pulmapäev. Seda on aastaid käidud Soomes tagasihoidlikult tähistamas.
Viimasel suvel tõotas Anne-Mai, et enne hotellitoast ei välju, kui laul valmis. Ja nüüd on Erikul oma «Usk, lootus, armastus», üks laul poolesajast, mis ka laulude kogumikku köidetud. Laulusõnade autor on Einar Kiviste: Elu möödub kiiresti, aja vool sind kaasa viib. Kuni siin veel elad, usu, looda, armasta…
Anne-Mai ütleb, et laule on ta kirjutanud vajadusest ja kirjutamise rõõmust. Oma elule tagasi vaadates ütleb see rõõmsameelne ja heasüdamlik, pojapoegadele armas Mammu, et tal on olnud «pikk, äärmiselt huvitav, rikas, sisukas ja muusikast läbipõimunud elu».

Sirje Semm