Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Päästetud krutsifiksi saladus

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

Hiljuti kinkis üks koguduseliige Rõuge Maarja kirikule massiivse krutsifiksi, mis sai omal ajal kirikuvaenulike inimeste eest ära peidetud. Krutsifiksi tegelik päritolu on aga veel teadmata.


Kätlin Liimets ootab teavet krutsifiksi päritolu kohta.

Krutsifiksi annetas Rõuge kirikule koguduse liige Aili Maasar, kelle kadunud isa Aksel Ollmann oligi ajaloolise eseme päästmise taga. Mees ise lahkus siit ilmast juba 1976. aastal ning seetõttu on krutsifiksi päritolu puudutav info unustusse vajunud.

Paljunäinud eseme saamislugu ei suutnud enam meenutada ka Aksel Ollmanni abikaasa, kes on nüüdseks samuti elavate hulgast lahkunud. Enne ema surma sai aga Aili Maasar temaga siiski mõned korrad veel krutsifiksist kõnelda. Üheskoos leiti, et ese tuleks annetada kirikule, kuhu selle üles saaks panna. Krutsifiks ise on parajalt suur, mistõttu pole võimatu, et see algselt pärinebki kirikust.

Rõuge kirikuga on krutsifiksi esialgu veidi keeruline seostada, sest kindlat infot selle kohta ei ole. On küll olemas üks foto aastast 1930, kuid sellel nimetatud eset pole. Aga üksnes nende andmete põhjal ei saa mingeid lõplikke järeldusi teha. Koguduse diakoni Kätlin Liimetsa sõnul väidab üks koguduse liige siiski, et mäletab seda krutsifiksi Rõuge kiriku altaril. Inimese mälu kipub aastatega tuhmuma ja kuni pole pildimaterjali, ei saa midagi kindlat väita. Kuna Rõuge kogudusel on lisaks veel leerimaja ning vana pastoraat, siis pole võimatu, et sealgi võis selline krutsifiks olla.

Diakon Liimets soovib saada infot kuju päritolu kohta. Tahaks loota, et kellelgi kord elustub mõni mälestus massiivsest krutsifiksist, mis on tänu headele inimestele jõudnud õigesse kohta.

Hetkel on krutsifiks välja pandud Rõuge kirikusse, kus iga soovija seda näha saab.

Anna-Liisa Vaher