Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Oreli taassünd Kihelkonnal

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

kihelkonnaorel
Piiskop Joel Luhametsa poolt taaspühitsetud Kihelkonna kiriku orel – Eestimaa vanim terviklikult säilinud pillide kuningas.
2 x Kätlin Liimets

30. septembril taaspühitses piiskop Joel Luhamets Saaremaal Kihelkonna Mihkli kirikus Eestimaa vanima säilinud oreli, mille restaureerimine kestis poolteist aastat.

Pühapäeva hommikul oli Kihelkonna kiriku ümber rõõmsat saginat. Isegi vihmapiiskade langemine näis kirikukellade helinas helge. Kogukond kogunes tähistama piirkonna ja tegelikult terve Eestimaa suursündmust: Lõuna-Saksamaalt pärit orelimeistri Johann A. Steini 1805. aastal valminud (1890. aastal ehitas algse 14 registri ja ühe manuaaliga pilli Friedrich Weissenborn ümber) ja ainsana tema töödest säilinud kahe manuaali, 18 registri ja 854 vilega pillide kuningas sai uue hingamise ehk poolteist aastat kestnud oreli restaureerimistööd ootasid pidulikku punktipanekut taaspühitsemise jumalateenistusel.
Remonditööd algasid 2017. aasta kevadel ja neid tegi orelimeister Olev Kents. „Üks keerulisemaid asju oli see, et orel on ehitatud mitte ühekorraga, vaid kahes osas ja erinevatel ajastutel. Kõige raskem oli neid omavahel kokku sobitada, et ka häälestus ja kõla sobiksid,“ kommenteeris lõpptulemusega rahule jäänud orelimeister.

Taaspühitsemine
Kaunis keskaegne võlvitud laega kirik oli rahvast täis, kohal oli üle 200 inimese, kelle seas ka Nokia sõpruskoguduse esindus ja orelieksperdid Kristel Aer ning Göran Grahn. Viimane oligi see, kes 22 aastat tagasi algatas pilli restaureerimise, koostades ja kinkides kogudusele restaureerimise tegevuskava. Seejärel loodi 1996. aastal Kihelkonna Kiriku Oreli Restaureerimise Ühing, mis kogus aastate jooksul 28 000 eurot annetusi. Kogu tööde maksumuseks kujunes 90 500 eurot. Lisaks annetustele olid rahastajateks PRIA ja Kihelkonna vald.
„Kihelkonna kogudus võib auga olla uhke kvaliteetselt taastatud ajaloolise oreli üle. Jumal on väärt võtma suurimat austust ja teda austatakse selle küla kõige vägevamas, võimsamas ja uhkemas hoones kõige võimsama, suurema ning kallima pilliga, mis siin kandis on. Jumala nimi olgu kiidetud!“ ütles piiskop Luhamets oreli taaspühitsemisel. Kogudus sai oma tänulikkust väljendada ja oreli uuenenud kõla kuulata järgnenud ühislauluga „Võta nüüd Issandat, vägevat Kuningat kiita“.

Pühendusteos
Pillide kuninga taaspühitsemise piiskoplik jumalateenistus oli suurepäraselt ette valmistatud ja rikas laulu ning muusika poolest. Kogu oma olemusega rõõmu ja tänulikkust kiirgav koguduse organist, koorijuht ja helilooja Ülle Reinsoo oli sündmuseks loonud kauni pühendusteose „Gloria“, mille esitas koguduse ansambel Collecta. Teose noodi kinkis õpetaja Reinsoo pärast jumalateenistust autori poolt signeeritult ka tänutäheks oreli restaureerimisprotsessi panustajatele.
Lisaks andsid oma panuse Kihelkonna segakoor (juh Imbi Kolk), Tabasalu ja Kuressaare saksofoniansambel (juh Kalev Konsa ja Matis Männa), Lümanda segakoor (juh Ülle Reinsoo), Taritu segakoor (juh Anneli Tarkmeel), koguduse naiskoor (juh Ülle Reinsoo), solistina Triin-Eliis Süld ning orelil Kristel Aer ja Göran Grahn. Imetore oli ka muusikaline tervitus Nokia koguduse poolt, kus duetti laulsid Nokia kirikhärra Lauri Salminen ja kantor Minna Viinikainen.

Kauaoodatud päev
Rahulolev koguduse õpetaja Rene Reinsoo ütles pärast jumalateenistust, et päev oli kauaoodatud ja hoolega ette valmistud: „Oli rohkesti rõõmu ja kõik laabus kenasti. Meeldis ääretult positiivne õhkkond ja palju head muusikat. Meile oli suur asi, et piiskop kohale tuli, oreli pühitses ja jutlustas.“
Küsimusele, kas nüüd lõpetab oreli restaureerimise ühing tegevuse, vastas ta, et seda pole veel lõplikult otsustatud, kuna oreli prospekt vajab korrastamist. „Prospekti temaatika on õhus, ent on kerkinud esile pakilisemaid töid. Näiteks kiriku tornikiiver vajab remonti,“ jagas Reinsoo, lisades, et tegelikult meeldib kogudusele praegune värvilahendus väga.
Lisaks sellele, et Kihelkonna orel on nüüd korras, valmib Margus Mullal aasta lõpuks õppefilm, kus saab näha kogu restaureerimise protsessi oreli lahtivõtmisest kuni kokkupanemise, häälestamise ja taaspühitsemiseni.
Rootsist kohale sõitnud oreliekspert Göran Grahn, kes kogu restaureerimisele algimpulsi andis, oli väga rahul restaureerimise tulemusega: „See on fantastiline. Mulle väga meeldib selle oreli kõla. 22 aastat tagasi oli võimalik selle oreli potentsiaali vaid aimata. Nüüd peaks mängima, mängima, mängima … et orel saaks sisse mängitud. Loodan, et organistidel on huvi ja hakkavad toimuma ka suurepärased kontserdid.“
Kätlin Liimets

Pildigalerii:

Organist, koorijuht ning helilooja Ülle Reinsoo ja restaureerimise idee algataja Göran Grahn on rõõmsad ja tänulikud.