Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nüüd tehke kõrgeks väravad

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

laul_TehkeKirikuaasta algab alati nende sõnadega. Need sõnad seisavad meie lauluraamatu 10. laulus.
Salmid järgivad psalmi 24 (stroof 7 ja järgmised): «Teie, väravad, tõstke oma pead, ja teie, igavesed uksed, saage kõrgeks, et aukuningas saaks sisse tulla!».
Luther soovis kunagi, et psalmidest laulud tehtaks. Sada aastat hiljem on selle soovi uuel moel teoks teinud Ida-Preisi õpetaja Georg Weissel.
Weissel sündis 1590. a, niisiis 425 aastat tagasi, Domnaus Ida-Preisimaal. Tema isa oli kohtunik ja hiljem ka linnapea. Weissel õppis Königsbergi ülikoolis teoloogiat, aga kindlasti ka muusikat Eccardi ja Stobäusi juures. Need mõlemad olid tähtsad õuekapellmeistrid Königsbergis, hiljem ka Berliinis.
Weissel tegi õppereisi läbi Euroopa kuni Šveitsini ja sai 1623. a ühe uue Königs­bergi kiriku pastoriks. Uue kiriku piduliku avamise puhul luuletas Weissel sõnad advendilaulule «Nüüd tehke kõrgeks väravad!».
Väga kunstimeisterlikult ühendab ta selles psalmi tunnistusega kolmainu Jumalale: «Au olgu Loojale, mu armutoojale! Au olgu pojale, mu Lunastajale! Au olgu Vaimule, mu rõõmutoojale!». Seda laulu lauldi esmakordselt teisel advendi­pühapäeval 1623. aastal Königsbergis.
Georg Weissel suri 1636 Königsbergis. Tema advendilaul ja teised laulud teevad ta unustamatuks.
Albrecht Schmidt-Brücken
Saksamaalt Rottenburgist

kyynal2 copy