Nüüd om kõik väega euro pääle üle lännu

86aastane Hans Raudsepp jõuab kirikusse siis, kui tervis lubab. Aga kirikuvanemana on ta Räpinas olnud ametis üle kolmekümne aasta.

Isegi üle neljakümne, kui hästi järele mõelda. Omal ajal õpetaja Johannes Sild kutsus. Ja et Jumala sõna meeldis ja abikaasa laulis laulukooris nagunii, siis mees läkski.

Eks sai kirikuteenija käsiraamat üle vaadatud, aga kohustused selgusid töö käigus. Kiriku tuum oli pühapäevane teenistus, selleks ajaks pidi kõik valmis olema ja korda sätitud. Kohustuste pikas reas oli tegelikult ka muid ameteid – tuli veel kella lüüa. Ja pingid tahtsid niiske lapiga üle käimist. Ja altarikatted sättimist. Ja küünlad süütamist. Palju, palju rohkem veel.
Hans pidas mõnda aega ka juhatuse esimehe ametit, tagakiusamiste kõrgajal. Nii tuli pidevalt tollases rajoonikomitees aru andmas käia, olid hirmus rasked ajad. Nüüdsed on kergemad ja vabad. «Nüüd om kõik väega euro pääle üle lännu – ikka kontserdid ja muud niisukesed asjad. Varem oli kirik pühalikum paik,» mõtiskleb vanahärra.  Kõneleja häälestki kostub möödunud aegade kogemus, mille krooniks on kindel usk Issandasse.
Praeguse vaimuliku Urmas Nageli häälde tuleb aukartuse noot, kui ta Hans Raudsepast kõneleb. Kahtlemata väärib see mees tunnustamist rohkem kui siinne ülevaade, tööde ja toimetuste hulk on koguduse juures olnud tohutu.
«Ta on olnud mees iga töö peale, ta oskab kõike ja remonditöödes on ta kõvasti käärkambri ja muude ruumide osas kätt külge pannud,» räägib vaimulik. Veel rõhutab Nagel, et Hans Raudsepp on olnud üks neist, kes on julgenud igal ajal oma usku tunnistada. Koos abikaasaga võeti külalisi alati vastu, laul ja vägev palve on olnud omal kohal.

Nüüdki käib mees kirikus ning tunneb alati huvi kõige vastu, mis seal toimub. Huvi tunneb ta ka maailmas toimuva vastu, kuulab uudiseid. Ja kui mõni ajakirjanik juhtub helistama, siis võtab oma mobiili, vastab, ja räägib heatujuliselt kõigest, mis olnud.

Mari Paenurm