Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muusikalised kohtumised sõpradega

/ Autor: , / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ida-Harju kirikumuusikud.
Kerstin Kask

Usupuhastuspüha eel külastasid Ida-Harju praostkonna lauljad ja pillimängijad sõpruspraostkonda Saksamaal Hesseni liidumaal Kirchhainis.

Sõprussuhted kahe praostkonna vahel said alguse 2005. aastal ning mõneaastase intervalliga on vastastikku üksteist külastatud. Tänavuse reisi ettevalmistused said hoo sisse Anne ja Jaanus Jalaka külaskäiguga Saksamaale nelipühade ajal. Otsides koostöövõimalusi leiti, et üks parimaid viise selleks võiks olla ühise, universaalse keele – muusika abil.
Ligi aasta planeerimist ja ettevalmistusi ning 33 inimest: koorilauljad Juurust, Harju-Jaanist, Kuusalust ja Jürist, Kose kiriku pasunakoor, Kose koguduse õpetaja Kerstin Kask ning Loksa koguduse diakon Ahti Udam asusid teele.
Vastuvõtjad olid küllatulnud sõprade jaoks kokku pannud tiheda ja mitmekesise programmi. Sellesse mahtus nii vaatamisväärsusi, alates keskaegsest Elisabethi kirikust Marburgis, lõpetades Ferrero maiustuste tehasega Stadtallendorfis ning ühe maakonna parima veisefarmiga, aga ka kohalike koguduste eluga tutvumist.
Reisi kandev osa põhines muusikal: kontsertidel, ühistel musitseerimistel, aga ka omavahelistel kohtumistel ning jutuajamistel. Reisi kulminatsioon oli kindlasti kontsert Halsdorfi kirikus, kus muusikalist sõnumit jagas praostkonna ühendkoor Anne Jalaka, Anna Maria Vaino, Ester Ilvese, Vaike Laatsaruse ja Kai Petersoni juhtimisel ning Kose kiriku pasunakoor Kahro Kivilo juhtimisel.
Repertuaari mahtus nii eesti rahva- ja koorimuusikat kui ka klassikalisi koraale maailmakuulsatelt autoritelt. Toimus kohtumine Kirchhaini praostkonna kooridega, kus iga koor sai ennast tutvustada nii muusika kui sõna kaudu. Kirikurahvale omaselt peeti pühapäeva ühise jumalateenistusega, kus laulis Eesti-Saksa ühendkoor dirigent Peter Grossi juhtimisel ning mängis ühendpasunakoor Uwe Henkeli dirigeerimisel.
Võib öelda, et jumalateenistust peeti neljas keeles: eesti, inglise, saksa ja muusika keeles. Jutluse pidas õpetaja Kerstin Kask. Reis on läbi, aga ühiselt tehtu ja kogetu püsib veel kaua meeles ning loodetavasti innustab meie sõpru peagi Eestimaad külastama.
Muusikalised kohtumised jätkuvad kodumaal. Saksamaa reisiks ette valmistatud kavaga astuti üles juba Jüri kirikus, järge ootavad teised Ida-Harju praostkonna kogudused, kes projektis osalesid.
Kahro Kivilo,
Kerstin Kask