Müstilised hääled kõlavad Maarjamaal
/ Autor: Ivalo Randalu / Rubriik: Uudised / Märksõnad: Muusika / Number: 5. veebruar 2014 Nr 6 /
MustonenFesti 2014 raames 6.–8. veebruaril kolmes Eesti linnas esitatava kontserdisarja «Müstilised hääled» sisuks on varakristlik muusika, täpsemalt «Aastatuhandete kopti hümnid».
See pole mitte üksnes müstiline, vaid enam veel erakordne võimalus süveneda mingilgi määral autentselt millessegi kaugesse, sest esinevad koptid ise, nimelt David Ensemble’i liikmed ja solist Monica George Kairost.
Ainult varakristlikule muusikale pühendunud, vokaali ja etnilist instrumentaariumi kasutava David Ensemble’i lõid ligi 40 aasta eest neli entusiasti, kes kasvatasid ansambli peagi 80-liikmeliseks (meile tullakse siiski kümnekesi).
Huvi keskpunktis asuvad kopti muusikuil kuni kahe tuhande aasta vanused ülistuslaulud. Nendes on koptikristlus alal hoidnud koguni vaaraoaegadest pärit jooni, lisanud mõjutusi hellenismi ja bütsantsi kultuurist, pääsemata (kahjuks?) ka hilisematest araabia mõjudest.
Erakordsed on need hümnid veel aga seetõttu, et kujutavad endast valdavalt suulist traditsiooni ega kao nüüd enam kuhugi enne kui selle kandjadki (veel on kopte ligi neli miljonit 80 miljoni Egiptuse araablase «haardes»). Viimases tõigas seisnebki kopti rahva kõige valusam probleem, sest sajandeid väldanud surve – kuni oma keele kasutamise keelamiseni – pole kuhugi kadunud, see kestab tänini.
Ent poliitika pole praegune teema, pöörame parem pilgud aegade hämarusest kumava valguse poole. See valgus aga on meie jaoks nii võõrapärane, et pole ei gregoriaani ja õigeusu laulu ega Lutheri koraali sfääris viibijale kuigivõrd mõistetav (andku Jumal mul eksida!). Ja ikkagi, nagu tõdeb Mustonen: «Paljud asjad siin maailmas surevad, hääbuvad. Tugevaimad, kes vastu peavad, eksisteerivad edasi. Just seepärast on vähemusrühma muusikaline tegevus nii tähtis.»
Kohtume tolle aegade sügavusse vajunud maailmaga Pärnu Kammersaalis 6. veebruaril kl 19, Tallinna Jaani kirikus 7. veebruaril samuti kl 19 ning Jõhvi Mihkli kirikus laupäeval, 8. veebruaril kl 18. Ning tähelepanu! Tund enne iga kontserdi algust viib teemasse sisse Sakarias Leppik – selleta jääks hoomamata võib-olla kõige (kõla)värvikam etapp kristliku muusika ajaloos üldse, selle algus.
Ivalo Randalu