Muhu pastoraadis töötab vabakontor
/ Autor: Kätlin Liimets / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number: 17. veebruar 2021 Nr 7 /
Mullu maist pakub Muhu koguduse pastoraati haldav MTÜ Muhu Pärandikool sealsetes ruumides kaugtöö tegemise võimalust. Idee tekkis koroonakriisi ajal.
„Koroonakriis sundis mitte ainult linnades, aga ka maal oma töökohtadest eemale hoidma. Tööd teha on ju vaja sellegipoolest. Kontorimiljöö mõjub siiski distsiplineerivalt,“ jagab MTÜ Muhu Pärandikool juhatuse esimees ja Muhu koguduse nõukogu liige Kadri Tüür.
Kohalikud olla hakanud seda võimalust küsima ja eeskujuks oli Kuressaares asuv Edukontor, aga ka Tartu Pastoraat, kus alates 2019. a detsembrist on võimalik töötada avatud kontoris. Tartu Pastoraadiga sooviti ka mullu märtsis tutvuma sõita, ent eriolukord tühistas selle plaani.
Renoveeritavas väärikas hoones Muhu saare keskel Liiva külas loodi seitse töökohta. „Praegu on püsivalt hõivatud 2–3 lauda. Inimesi käib küll rohkem, mõni päev on 4–5 kohal. Soojal perioodil oli ka suvemuhulasi. Meil on olnud siin IT-arendajaid, turunduse ja logistikaga tegelejaid, vandetõlk, suvel Milanos õppiv doktorant. Veebruarist on tudeng, kes õpib Inglismaal. Tuli pühadeks koju, ei saa enam tagasi ja osaleb oma ülikoolitöödes meie vabakontori kaudu,“ kõneleb Kadri Tüür, kes ise õppejõuna on pastoraadis pidanud distantsõppe loenguid Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja Tallinna Ülikooli üliõpilastele.
Mõõduka tasu eest suuri mugavusi pastoraadis kaugtöötajatele ei pakuta, ent kõik vajalik on siiski olemas: remondijärgus hoones on Leaderi programmi toel korda tehtud kaks väikest ja üks suur ruum, kus töölauad asuvad; mööbel pärineb kunagi pastoraati kasutanud kooli käsitööklassidest, köetakse õhksoojuspumbaga, võimalus on valmistada sooja jooki. Kuna saar pole internetiühendusega ühtlaselt kaetud, siis võib Liival olla kindel stabiilses internetiühenduses, mis on kaugtöö seisukohalt oluline.
Tüür rõhutab, et kui on neid, kes soovivad samuti kaaluda pastoraatides kaugtöövõimaluse pakkumist, siis ruumid peavad olema soojad ning keegi korraldajatest pidevalt kohal. „Kindlasti soovitan proovida. Huvi on pidev. Iga nädal jõuab siia mõni uus inimene,“ sedastab Tüür.
Loomulikult järgitakse ka koroonaviirusest tingitud piiranguid: „Ruumid on piisavalt suured, õhk liigub, pole umbne. Sellised olud annavad võimaluse praegusel viirusterohkel ajal ühte majja koguneda, ent jaguneda eri ruumide vahel. Desinfitseerime käsi ja pindu, kanname maske, küll mitte siis, kui eraldi ruumis töötame.“
EELK Muhu Katariina kogudusel ja MTÜ Muhu Pärandikoolil (täpsem info: http://parandikool.ee/et) on omavahel sõlmitud ruumide kasutamise leping, mille alusel on Pärandikoolil õigus kogudusele kuuluva hoone parendamiseks projektiraha taotleda; samuti on sätestatud kulude jagamise kord. Kadri Tüür peab sellist lepingut väga oluliseks mitte ainult selle pärast, et seda rahataotlemiste juures nõutakse, vaid et säiliks järjepidevus, kui inimesed Pärandikooli või koguduse juhtorganites peaksid vahetuma. See tagab koostöö jätkumise. Ka kogudus kasutab pastoraati oma vajadusteks, näiteks soovitakse peagi alustada noorte leerikooliga. Jumalateenistused toimuvad praegu siiski kirikus, et oleks tagatud hajutatuse nõue.
Kätlin Liimets