Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Muhu pastoraadi uus hingamine

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kolmeaastase koostöö tulemusena sai Muhu pastoraat uue katuse. Inna Ligi

Jaanuaris lõppesid Muhu pastoraadi peahoone katuse umbes 76 000 eurot maksnud restaureerimistööd. Projekti juhiks oli Muhu Pärandikooli vedav Inna Ligi. Töid tegi OÜ Kehte.

185 aastat tagasi valminud pastoraat võõrandati nõukogude ajal ja seal tegutses kool. Kooli laienedes jäid hoonesse söökla ja tööõpetuse ruumid, kuni maja tagastati kogudusele. Hooldajaõpetaja Hannes Nelise sõnul oli seal talvekirik, kuni maja kooliga ühendatud küttesüsteemist eraldati ja kütmata ruume polnud enam võimalik kasutada.
Koguduse juhatuse esimees Mari Luup nendib, et väikesel maakogudusel on majanduslikult raske üksi pastoraati taastada ning kui 2013. aastal Muhu juurtega ja kunstiakadeemias restaureerimiskoolituse lõpetanud Inna Ligi pöördus sooviga päästa kirikumõis, et rajada paik, kus jagada nõu ehitismälestiste omanikele, oldi plaaniga päri. „Kogudusele on ruume vaja, ent soovime, et maja oleks kogukonnale avatud,“ ütles Luup.
Nõnda käivituski 2013. aastal Muhu koguduse ja kodanikualgatusena sündinud koostööprojekt MTÜ Muhu Pärandikool, mille esmaeesmärgiks seati Muhu pastoraadi hoonestuse ja selle ümbruse korrastamine ning taastutvustamine erinevate õpitubade ja tegevuste kaudu. Kogukonda ühendanud katuseehitusse andsid oma rahalise panuse kogudus, muinsuskaitse, Muhu vald, Leaderi projekti toetusprogramm ja eraisikud.
„Nimeliste katusekivide ostmine oli kõige olulisem asi projektis. Igaüks, kes soovis, võis endale soetada isikliku katusekivi. Kõige meeldejäävamad hetked olidki need, kui katusekivid pühendati oma lastele, lastelastele, igavikku lahkunud esivanematele või lihtsalt kodule. On teada ka pühendus tulevasele lapsele,“ jagas Inna Ligi.
Kätlin Liimets